Renoveeriti Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus"

Foto: Postimees/Scanpix

Eesti maalikunsti klassikasse kuuluv Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus" on restaureeritud. Näha saab seda aga alles tuleva aasta kevadel, kui ajaloomuuseumi alla kuuluva Maarjamäe lossi renoveerimistööd lõppevad.

Evald Okase pannoo valmis tellimustööna 1987. aastal toonasele ajaloo- ja revolutsioonimuuseumile. Pannoo kujutab Okasele iseloomulikus barokses laadis tolleaegset inimest ja saavutusi kosmonautikast rahvatantsuni. Suurteose restaureerisid EKA konserveerimisosakonna tudengid kahe nädalaga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Siin on olnud päris palju ehitustolmu ja ehituse käigus tekkinud värvikadu, aga restaureerimise mõttes üllatavam, mida ette ei teadnud, siin on olnud üsna palju veelekkeid, nii et kohati oli see värv ikka päris lahti, mida me pidime päris korralikult ja ulatuslikult kinnitama," selgitas tööprotsessi EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna õppejõud Hilkka Hiiop.

Pannoo teemad kirjutas kunstnikule üksikasjalikult ette EKP ideoloogiaosakond, ometi suutis Okas maali peita ka näiteks oma pereliikmeid ja südamelähedasemaid teemasid. Tänapäeva tudengitele on Okase pannoo omamoodi inspiratsiooniks. "Esimene mulje on, et vau, see kõik on nii ergas, kirev, elav ja hästi äge," kiitis EKA muinsuskaitse ja konserveerimise eriala teise kursuse tudeng Maari Hinsberg.

Maarjamäe lossi suvesaalis paiknevat "Rahvaste sõpruse" pannood saab muuseumikompleksi valmimisel katta ka läbipaistmatu klaasiga. Ajaloomuuseumi renoveeritud muuseumikompleks Maarjamäel avab uksed tuleva aasta veebruaris.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: