Arvustus. Kohila sümpoosion ja Karin Kalmani isikunäitus ({{commentsTotal}})

17. Kohila sümpoosion
17. Kohila sümpoosion Autor/allikas: Eesti Keraamikute Liit

17. Kohila sümpoosion
Tohisoo mõisas 29.06–16.07.

ja

Karin Kalmani isikunäitus "Ideaalmaastik. Maa, puu, tuli, vesi"
HOP galeriis 17.07–1.08.

Sümpoosionil osalenud kunstnikud: Ábel Lakatos (HU), Craig Hartenberger (US), Kaspars Geiduks (LV), Anna Steinhäusler (AT), Kaisa Laas (EE), Kyung Won Baek (KR), Merja Pohjonen (FIN), Vera Bakastova (RU), Hennie Meyer (ZA).

Kuraatorid: Juss Heinsalu ja Evelin Saul

Juulikuine keraamikasaak on olnud Eestis rikkalik. 29. juunist 16. juulini toimus Kohilas Tohisoo mõisas juba 17. korda rahvusvaheline puupõletusele keskendunud sümpoosion ning kas plaanitult või õnneliku juhuse läbi avati kohe järgmisel päeval Tallinnas HOP galeriis keraamik Karin Kalmani isikunäitus "Ideaalmaastik. Maa, puu, tuli, vesi".

Sümpoosion võõrustas seekord üheksat kunstnikku üheksast riigist. Kolme nädala jooksul töötati külg külje kõrval. Kui kolm päeva ühiselt köetud ahjud vaikselt jahtuma hakkasid, esitlesid kunstnikud avalikul kohtumisõhtul oma varasemat loomingut ning arutleti valdkonna jaoks oluliste küsimuste üle. Üritus lõpetati suure ühise näitusega Tohisoo mõisapargis, kus esitleti enamasti skulpturaalseid äsjavalminud teoseid.

Kunstnike ja publiku vahelise esitlusõhtu diskussiooni modereeris fotokunstnik Kulla Laas, kes tänu keraamika käekäiku kõrvaltvaatavale pilgule sai visata õhku ka valdkonda provotseerivaid küsimusi, mis muidu omaalgatuslikult ebamugavust valmistaks. Kohe alguses proovis ta suunata arutelu puupõletatud keraamika ja kaasaegse kunsti omavahelistele suhetele. Kas oli asi liialt laialivalguvas teemapüstituses või ühiselt kolme nädala jooksul ületatud raskuste järgselt vallandunud ühtsustundes, aga vastused hakkasid koheselt loksuma klišeest klišeesse. Siinkohal keskendukski paarile vastuseta õhku rippuma jäänud teemale.

Maagiline ühisteadvus

Puupõletuse väärtusena toodi välja sedasama pea maagilisena tunduvat ühisteadvuse teket, mis koos töötades hinge poeb. Puupõletuse ahjud on tavaliselt suured ning neid köetakse mitu päeva järjest. Samuti ei saa igaüks lubada endale suure isikliku ahju ehitamist ning seetõttu on hea käia talgute kombel üheskoos tööd tegemas. Ööpäev läbi ollakse ahjuvalves ning pingutatakse ühise eesmärgi nimel. Selline põletusviis neelab suure koguse küttepuid ning üksinda oleks terve ahjutäie valmistamine liiga kulukas. Ka puupõletatud taieste omahind on kordades suurem, sest traditsioonidel põhinev protsess on ettearvamatum kui väikeste elektriahjude puhul ning ühe objekti valmimiseks on kulutatud kordades rohkem nii ajalisi kui rahalisi ressursse. Lõplikud värvid ja pinnad tulevad alati üllatusena. See on suhtlus inimese ja iidse tehnoloogia vahel, kus viimane sõna jääb ahjule. Kunagi ei saa täielikult kindel olla, millised lapsed põlevast üsast sünnivad.

See kõik on küll väga armas, aga siiski ei anna mööda vaadata algsest küsimusest. Tõmban võrdlusjoone ka vestluses läbi käinud maalikunstiga. Oletame, et ma küsin maalija käest, miks ma peaksin ostma tema töö sedavõrd kalli hinnaga. Ja ta vastab: "Tead, sa peaksid selle ostma, sest mulle lihtsalt nii väga meeldib maalida. Pintslid ja värvid ja see tärpentini uimastav lõhn. Ja siis see õhtu Levika baaris kus ma teiste maalijatega täis jõin ja kunstist rääkisin ja sain aru, et ma peaksin hoopis teistsugust tehnikat rakendama."

Mul oleks küll hea meel, kui saan omandada teose, mis on teostatud kire ja naudinguga, aga ikkagi ei saaks aru, mis väärtust see teos kunstimaastikul omaks. Ainsana nentis ka USA keraamik Craig Hartenberger, et tõepoolest piirduvad tavaliselt kunstialased vestlused omades ringkondades faktidega savi ja glasuuride koostistest ning põletuste temperatuuridest ja kestvustest.

Nagu varem mainitud, olid valminud peamiselt keraamilised skulptuurid. Tõstatatud küsimuse valguses kujutlesin, millisesse galeriisse või näitusesaali need taiesed peale lopsaka rohelusega ümbritsetud mõisaparki edasi tee leiaksid. Hea on tõmmata paralleele hetkel Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis viimast nädalat avatud VII Tallinna rakenduskunsti triennaaliga. Eelmisel aastal sümpoosionil osalenud Kris Lemsalu on vast üks vähestest Eesti keraamika kesksetest kunstnikest, kes näitab oma töid n-ö vabasid kunste esindavates institutsioonides. Enamasti ollakse harjunud leidma tee KUMU asemel disainimuuseumisse, kuigi tarbitavusega on neil skulptuuridel vähe ühist.

Nii nagu triennaali puhul, tuleb mul ka sümpoosioni tulemusi analüüsides küsida, mis on vahet keraamiku tehtud skulptuuril ja skulptori tehtud keraamilisel skulptuuril? Miks esimene eelistab näidata oma skulptuuri tarbekunsti galeriis ja teine oma skulptuuri vabade kunstide galeriis? Mõlemal puhul on ju tegu võrdsete kunstnikega. Järsku on tegu mugavustsooniga? Kelle käest ja milline kriitika tuleb? Milliste parameetrite alusel su teost hinnatakse? Kas ühistel ahju kõrval veedetud unetutel öödel ja koostegutsemise rõõmul on galerii kontekstis piisavalt kaalu? Kas tööprotsessi käigus esitatud küsimused pakuvad huvi ka potentsiaalsele kunstitarbijale?

Tarbekeraamikud ei soovi võistelda kontseptualismiga

Savi on materjalina ajaloos ennekõike seotud tarbitavusega. Ka tsivilisatsioonide lätetelt pärit rituaalsed kujukesed on ennekõike sotsiaalseid käitumismustreid korrastavad tarbeobjektid. Vaba eneseväljenduse vahendina on skulptuur inimkonna loos väga hiline nähtus. Olgu need siis Tartu Jaani kirikut kaunistavad kristlikke piltjutustusi vestvad savikujukesed või rituaalne Qin Shi Huangdi terrakotasõdalaste armee Hiinas, on savivorm ikka olnud üksikisiku egost kõrgemal seisev ühiskondlikus teenistuses tarbeobjekt. Lüües selles valguses lahti ükskõik millise mahuka kunstiajalugu käsitleva teose, näeme, et vähemalt kaks esimest kolmandikku räägib vaid "tarbekunstist". Nii ongi loogiline, et tarbekeraamika keskse taustaga haridussüsteemist tulevad kunstnikud ei soovi asuda KUMU viiendal korrusel võistlema kontseptuaalse skulptuuri ja installatsiooniga.

Sümpoosioni lõpunäitust vaadates sai teha üldistuse, et keraamikud tegelevad skulptuuri puhul enamasti vormiotsingutega. Erinevast taustsüsteemist tulevatel teostel tõmmataks vaip KUMUs lihtsalt julmalt alt ära, sest kaasaegne kontseptsioonikeskne skulptuur on suunanud näo pigem tehnoloogia, installatiivsuse ja audiovisuaalsuse poole, leides suuremaid kattealasid näiteks uue meediaga. Keraamikul on märksa julgem tegutseda tuttavas kommuunis. Pahatihti kaasneb sellega vähe adekvaatset kriitikat, mis aitaks kunstnikel saada argumenteeritud tagasisidet, et selle abil leida tuge enesekriitilisele mõtlemisele.

Karin Kalmani näitusest:

Karin Kalman on samuti lähenenud oma isikunäitusele HOP galeriis peamiselt läbi puupõletuse tehnika. Suures laastus võib ekspositsiooni jagada kaheks eraldi osaks. Akna peal seisavad kahes reas läbi mitme aasta põletatud portselanpeekrid. Igaüks eri tooni. Saatetekstist tuleb välja, et Kalman on kasutanud nende kõigi puhul samu glasuure. Variatsioonid tekivad eri ahjudest ja põletusmeetoditest. Monokroomsuse nüansirikkus demonstreerib kui võluv võib olla puupõletusele omane "50 shades of brown".

Näituse teine osa asub suurel maadligi hoidval ja pea tervet galeriid täitval postamendil. Eriilmelised taiesed paistavad olevat läbilõige mitme aasta teostest. On mitmeid tarbenõusid nagu taldrikud ja vaagnad. Anumaid, mis on läbi vormimängude minetanud oma praktilise funktsiooni. Paar puhtalt skulpturaalset väikeobjekti ning mõned säravvalged portselanist lilleõied, et tekitada kontrasti tumedate ja karmipinnaliste töödega. Teosed on tasakaalukad. Lihtsaid geomeetrilisi vorme on ääristatud looduslähedaselt kaootiliste sakiliste servadega.

Kui kaasaegses kunstis üritatakse tõmmata endale radikaalse, risti mitte ette lööva kunstniku kuvandit, tegeledes teemadega nagu seks ja sõjapoliitika, siis tekkib tunne, et tõsine radikaalsus peitub hoopis teemades, millega on raske tähelepanu leida ning vajab pikka enesesse süüvimist. Seetõttu tundub seksist kordades ohtlikum ja radikaalsem teema näiteks siiras armastus jumala vastu. Mul on kohati tunne, et sellistes tasakaalukalt lihtsavormilistes praktilistes objektides peitub sarnane radikaalne vaprus. Isetu julgus luua õõnes anum, et keegi teine saaks tänu sellele end kosutada. Kommenteerides sel aastal Kohila sümpoosionil Lõuna- Aafrika Vabariiki esindanud tarbekeraamikale orienteeritud Hennie Meyer´it: "Mis on nõu puhul olulisem? Kas see, mis on väljas või see, mis on seespool?"

Toimetaja: Madis Järvekülgtantsupeo esimene etendus

ERR.ee video: XXVII laulu- ja XX tantsupeo teema on "Minu arm"

XXVII laulu- ja XX tantsupeol tähistab Eesti kaht suurt juubelit – 2019. aastal möödub laulupeo sünnist 150 aastat ning 85-aastane tantsupidu toimub kahekümnendat korda. Pressihommikul Eesti teatri- ja muusikamuuseumis avalikustati ka peo nimi ja juhtmõte – "Minu arm".

Endla teater "Itk"

Arvustus. Küll see Alma ütleb hästi!

Uuslavastus
Krzysztof Bizio “Itk”
Lavastaja: Madis Kalmet
Osades: Karin Tammaru, Saara Nüganen, Lii Tedre
Poola keelest tõlkinud Hendrik Lindepuu
Esietendus 20. jaanuaril Endla teatri Küünis

VALDO PANT 90
"Nihilist.FM FINAL CUT"

Märt Väljataga. Kulmineeruda raamatus

Raamat on tänini kirjanduse peamine kandja, aga nii see ei tarvitse kauaks enam jääda, kirjutab kirjandusteadlane Märt Väljataga värskes Sirbis raamatute "Kivipilvede all. Tekste Värskest Rõhust 2005–2017" ja "Nihilist.FM. Final Cut" võrdluses.

FILM
TEATER
KIRJANDUS
Tammsaare majamuuseum Kadriorus

Tammsaare 140. Kultuuriportaal teeb tähistamisest otseülekande ja videod

30. jaanuaril toimub Rahvusooper Estonias pidulik juubeliaktus, millega tähistatakse A. H. Tammsaare 140. sünniaastapäeva. ERRi kultuuriportaal teeb kell 19 algavast aktusest otseülekande, sündmuse salvestust saab üle vaadata ETV2s reedel, 2. veebruaril kell 21.35. Kultuuriportaal alustab sel päeval ka läbi aasta kestva Tammsaare-teemaliste miniloengute sarjaga.

KUNST
EV100 kunstiprogrammi juubeliaasta avapauk Kumu kunstimuuseumis

Fotod: Kumus juhatati sisse Eesti 100. sünnipäeva kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades.

Arhitektuur
Neeruti mõisa tornikiiver vahetult enne mahaprantsatamist

Muinsuskaitseamet toetab pühakodade taastamist

Programmist „Pühakodade säilitamine ja areng 2014-2018“ eraldatakse 2018. aastal pühakodade restaureerimistöödeks 606 100 eurot, pühakodade kunstivara konserveerimiseks 13 177 eurot, projektdokumentatsioonide koostamiseks 13 700 eurot ning piksekaitsete ja signalisatsioonide paigaldamiseks 11 655 eurot. Aasta jooksul eraldatavate vajaduspõhiste toetuste reservi jääb sel aastal 15 854 eurot.

MUUSIKA
Arvamus
Piret Kärtner.

Piret Kärtner: inglise keel ei anna enam tööturul suurt konkurentsieelist, vaja on osata rohkem

Uues Eesti keelevaldkonna arengukavas ei ole tähelepanu enam mitte ainult eesti keelel kui emakeelel, vaid ka eesti keelel kui teisel keelel ja võõrkeeltel. Üldeesmärk on, et iga Eesti elanik tahab, saab ja oskab kasutada eesti keelt kõikides eluvaldkondades ja valdab võõrkeeli. Rohkemaid võõrkeeli kui ainult inglise, sest haridusministeeriumi keeleosakonna juhataja Piret Kärtneri sõnul ei anna inglise keel enam inimestele tööturul suurt konkurentsieelist.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: