Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu Ülikooli mõtteloo professoriks valiti Pärtel Piirimäe

{{1509375180000 | amCalendar}}
Pärtel Piirimäe
Pärtel Piirimäe Autor/allikas: Maarja-Leen Piirimäe/ erakogu

Tartu Ülikooli uut mõtteloo professuuri asub täitma ajaloolane Pärtel Piirimäe.

Tartu Ülikooli filosoofia osakonna juhataja Bruno Mölderi sõnul sai mõtteloo professori konkursil valida mitme väga hea kandidaadi vahel.

Nii välisekspertide hinnangul, filosoofia ja semiootika instituudi nõukogus kui humanitaarvaldkonna nõukogu soovitushääletusel asetati pingereas esimeseks praegune Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi ideede ajaloo dotsent Pärtel Piirimäe, kes lõpuks valiti senatis professoriks ülekaaluka häälteenamusega.

"Tema senine tegevus, laialdased rahvusvahelised kontaktid ning tulevikuvisioon annavad kindlust, et ta suudab ühendada mõtteloo uurimisel rahvusliku ja rahvusvahelise mõõtme," ütles Bruno Mölder.

Mõtteloo professuur võiks tema sõnul Piirimäe juhtimisel kujuneda rahvusvaheliselt tunnustatud mõtteloo uurimiskeskuseks.

"Eesti-siseselt hakkaks see arendama interdistsiplinaarset koostööd, lõimides Eesti ja Euroopa mõttelugu uurivaid erinevaid teadusharusid. Tulevikus loodame näha mõtteloo süstemaatilise õpetamise vahetut mõju ka Eesti kultuurile, ennekõike mõtteloo professionaalsete uurijate põlvkonna kasvatamise näol, kes oskaks kriitiliselt analüüsida ja toimetada meie mõtteloo mahukat tekstipärandit," lisas Mölder.

Piirimäe kõrval kandideerisid ametikohale Jaan Undusk, Tiina Ann Kirss ja Peeter Müürsepp.

Vastavalt akadeemilisele traditsioonile pidasid kandidaadid rahvusvahelisele ekspertide nõukogule septembri lõpus prooviloengu, tehes seda inglise keeles.

Mõtteloo professuur rahvusteaduste professuuride nimistus on esimene samm uue eestikeelse mooduli sisseviimiseks Tartu Ülikooli filosoofia õppekavasse.

"Mõtteloo professuuri puhul on suured lootused, et me saame uue professori valituks osutudes avada sellise mooduli filosoofia bakalaureuse õppekavas, mis räägiks Eesti ja Euroopa mõtteloost ja et me ühel hetkel jõuame ka magistritasemel avada Eesti mõtteloo ja Euroopa konteksti, mis oleks just eestikeelne," rääkis Tartu Ülikooli dekaan Margit Sutrop septembris AK kultuuriuudistele.

Pärtel Piirimäe on läbinud bakalaureuse- ja magistriõpingud Tartus ja Göttingenis ning sai doktorikraadi Cambridge´i ülikoolis 2007. aastal.

Ta on töötanud Tartu Ülikoolis vanemteaduri ja dotsendina alates 2007. aastast, lisaks õppejõu ja teadurina University College London'is, Uppsalas ja Harvardis.

Praegu on Piirimäe Tartu Ülikoolis ideede ajaloo dotsent ja Pro Futura Scientia Fellow Swedish Collegium for Advanced Study’s (Uppsala, Rootsi).

Piirimäe on juhtinud sihtfinantseeritavat teadusteemat "Ideede ja teooriate levik ja retseptsioon Baltimaades Rootsi ja Vene võimuperioodil (17. saj.–20. saj. algus)" Tartu Ülikooli raamatukogu teaduskeskuses 2008–2013.

Ajaloolise Ajakirja peatoimetaja alates 2007. aastast.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: