Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tõrvas avati uuendatud keskväljak

Laupäeval toimus Tõrvas Eesti Vabariik 100 ja Eesti Arhitektide Liidu arhitektuuriprogrammi "Hea avalik ruum" raames esimese korrastatud keskväljaku avapidu. Eesti juubeliperioodil kaasajastatakse kokku 15 Eesti linna ja asula keskust.

"Projektiga "Hea avalik ruum" taaskäivitame 15 Eesti linna avaliku ruumi ja Tõrva on esimene koht, kus saime selle mastaapse projekti vilju näha," ütles Riigikantselei EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa.

"Linnaväljaku avamine Tõrvas on ilmekas näide sellest, et trendide kõrval, kus elanikud, suuremad investeeringud ja ettevõtlus liigub pigem Tallinnasse ning Harjumaale, on tekkinud ka vastupidised trendid, kus kaunid kunstid, sh kõrgtasemel arhitektuur on leidnud tee maapiirkondadesse väärindama siinset head elukeskkonda," sõnas Tõrva linnapea Maido Ruusmann.

"Tõrva linnasüdame uuendamist on piirkonna elanikud ja meie külalised oodanud juba enam kui kakskümmend aastat, seetõttu on selle uuel kujul avamine vabariigi 100. sünnipäevaks eriti väärtuslik kink valla elanikele ning tervele Eestile," lisas Ruusmann.

"Kuigi uue linnasüdame täit ilu saame nautida alles kevad-suvel, kui saavad tehtud ka tööd, mida ilm talvisel ajal teha ei lasknud, oli tänane keskväljaku avapidu oluline vaheetapp linnasüdame tavapärase elurütmi taastamiseks. Ligi kuus kuud suletud olnud keskväljak vallutati ehitajatelt tagasi, taastati liikluskorraldus ja eemaldati juurdepääsutakistused väljaku äärsetele äridele," jätkas Ruusmann.

"On rõõmustav, et arhitektid saavad kaasa aidata Eesti väikelinnade arengule, andes neile hea arhitektuuriga uue hoo sisse," märkis Eesti Arhitektide Liidu president Katrin Koov. "Arhitektuur on võimas tööriist, kui seda õiges kohas ja õigel ajal rakendada. Läbimõeldud ja atraktiivsed linnakeskused tõmbavad ligi inimesi ja ergutavad ärisid, pakkudes meeldivat keskkonda suhtlemiseks ja töötamiseks ning tugevdavad seeläbi kohtade identiteeti."

Ehitusala hõlmas Tõrva linna keskväljakut, Nooruse parki ja Tõrva Veskijärve puhkeala ning neid ümbritseva ala ruumilist ja maastikulist lahendust. Ehituse käigus avati muuhulgas ligipääs Veskijärvele ning rajati Tõrva linna sümbolehitis – tõrvaahi.

Tõrva keskväljaku arhitektuurikonkursi võidutöö kandis märksõna "Mulgi kuurort", mille autorid on Mari Rass, Ott Alver, Alvin Järving ja Ilmar Klammer (AS Novarc Group ja OÜ Arhitekt Must), kelle töö on Tõrva uue keskväljaku rekonstrueerimise alus.

EV100 arhitektuuriprogramm "Hea avalik ruum" kaasajastatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva auks 15 linna keskused, peaväljakud, peatänavad ja nendega piirnevad alad. 2017. aastal asetati juba nurgakivid Põlva, Tõrva ja Valga keskväljakutele ning käesoleval aastal alustatakse Rapla, Kuressaare, Võru ja Jõhvi keskväljakute ehitust. Linnakeskused loodetakse ümber ehitada 2020. aastaks.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: