Sada Eesti mõtet. Mida Elsa Gretškina südames ei tahtnud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Õpetajate Leht

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Elsa Gretškina:

“Mind on venestamises süüdistatud, kuid minu südametunnistus on puhas. Ma ei ole meeles ega südames Eestit kunagi venestada tahtnud. Olen lihtsalt realist.”

Peeter Helme: "Aastatel 1980 kuni 1988 Eesti NSV haridusministri ametit pidanud Gretškina kujunes paljude eestlaste jaoks vihatud venestamise sümboliks. Samas peegeldavad tema enese sõnad, mis pärinevad 1999. aasta septembris Õpetajate Lehele antud intervjuust, piiritut naiivsust. Vähemalt tänapäeva mõttes küll.

Võib-olla Gretškina ennast realistiks nimetades isegi päriselt ei eksi, kuid realistlik on see kõik hoopis äraspidises tähenduses. Nimelt absurdi mõttes. Täpsemalt: on naiivne arvata, nagu oleks mingisugune Eesti NSV minister ise kuigivõrd otsuseid langetanud ja sihte seadnud. Ta oli ikkagi vaid Moskva käsutäitja ning võib tõesti uskuda, kui Gretškina ütleb, et südames ei tahtnud ta Eestit venestada.

Kuid ikkagi – teod on teod ja sõnad on sõnad ning sellisena jääb see Saaremaa tüdruk, kes alustas viinavabriku töölisena ja lõpetas venestamise eestkõnelejana, Eesti ajalukku halenaljaka näitena ühest koledast ja piinlikust ajastust."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: