ERM sõidab emakeelepäeva puhul külla Petseri koolilastele

ERM.
ERM. Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

15. märtsil sõidab Eesti Rahva Muuseumi ja ERMi Sõprade Seltsi esindus külla Petseri Lingvistilisele Gümnaasiumile, et juba seitsmendat korda üheskoos eesti keele päeva tähistada.

„ERMi sõbrad on Setomaa piiri taha jäänud ajaloolist keskust Petserit külastanud üle paarikümne aasta. Üheskoos on korrastatud luteri surnuaeda ning eesti keelt au sees hoidvale koolile on Eestist viidud õppekirjandust, vahendatud arvuteid ja muud tarvilikku,“ sõnas ERMi Sõprade Seltsi tegevjuht Sirje Madisson.

Seekordsesse ERMi delegatsiooni kuuluvad ka vastne elutööpreemia laureaat, vaibakunstnik akadeemik Anu Raud, ERMi kuraator Reet Piiri ja muuseumipedagoog-metoodik Virve Tuubel.

Eesti keele päeva puhul tervitab õpilasi ja külalisi juba mitmendat aastat selges eesti keeles kooli direktor Larissa Baranova. Õpilased loevad eesti keeles luuletusi, laulavad ja lahendavad mõistatusi. Päeva programmi koostab igal aastal kooli legendaarne eesti keele ja kultuuri õpetaja Vally Tamm.

Sel aastal on ERMi teemaks rahvariided. Nende kandmist läbi aegade tutvustab ERMi ulatusliku näituse „Rahvarõivas on norm. Igal aastaajal“ koostaja Reet Piiri, kellel on kaasas ka mitu rahvarõivakomplekti. Seejärel saavad õpilased puidust nukutoorikutele ja pabernukkudele ka ise rahvariided kujundada.

Anu Raual on kaasas valik oma viimaste aastate töödest, nende seas ka üha rohkem kuulsust koguv Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud vaip „Torn“, millel näha Pika Hermanni tornis lehviv Eesti lipp. Kogu suhtlus toimub eesti keeles.

Petseri algkool asutati 1913. aastal, muudeti keskkooliks 1918. aastal ning oli kuni 2004/2005. õppeaastani ainus üldhariduslik keskkool Venemaal, kus kõiki õppeaineid õpetati eesti keeles. 2005/2006. õppeaastast alates on kool vene õppekeelega, kuid eesti keele süvaõppega. Sel õppeaastal õpib koolis üle 200 õpilase. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: