Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahvusraamatukogu alustas kolmandat korda Eesti veebilehtede arhiveerimisega

26. märtsil alusta Eesti Rahvusraamatukogu kolmandat suuremahulist Eesti veebilehtede arhiveerimist. Veebiarhiiv on tänapäevane viis talletada kultuuripärandit ja koguda ajaloo uurimiseks materjali tulevastele põlvedele. Veebilehti arhiveeritakse robotiga.

Kõigi kultuurisõprade postkasti jõuab Sirp igal reedel, samuti salvestab ka veebirobot Heritrix kultuurilehe veebis korra nädalas. Robot sõidab omapäi veebilehe läbi ja salvestab info. Rahvusraamatukogu arhiivi rakendusadministraator Peeter Rahuvarm selgitas "Aktuaalses kaameras", et suuremahuline arhiveerimine käib kord aastas. "Uudistelehed, mis tihti muutuvad ja on huvitavad, need me teeme tihedamini."

Mõnda lehte külastab robot igapäevaselt, teist kord nädalas, mõnda vaid kord aastas - seda juba selle põhjal, kui kiiresti lehel info liigub. Mõnele robot aga ligi ei pääse ning pärand jääb salvestamata. "Viimasel ajal meid blokeeritakse, palume, et seda ei tehtaks, see on teie lastelaste huvides, et arhiveerime veebi," sõnas Rahvusraamatukogu digitaalarhiivi osakonna juhataja Eva-Maria Artus.

Suuremahulise projekti käigus arhiveeritakse ligi 80 000 lehekülge, selleks et tulevikus saaks uurida, kuidas praegu elati, milline oli keel, kultuur, ühiskond või kasvõi mismoodi veebileht välja nägi. "Tahame säilitada eesti kultuuri ja sellepärast me kogume neid lehti," ütles Artus ja tõi välja, et tänapäeval liigub väga suur hulk infost internetis. "Selleks, et uurida seda praegust ajalugu, on vaja neid veebilehti arhiveerida, vanade aegade uurimist me ei kujuta ette ilma raamatute ja ajalehtedeta."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: