Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iloni Imedemaal avatakse nukumajade näitus

Foto: SA Haapsalu ja Läänemaa muuseumid

Tallinna kunstiõpetaja Heli Mänd on kogunud mänguasju juba 18 aastat. Ühel mänguasjanäitusel osalemisest tärganud hobi on kasvanud tänaseks 7000 esemest koosnevaks kollektsiooniks. Nende seas on ka 75 nukumaja, millest 60 on nüüd väljas Haapsalus Iloni Imedemaal.

60 nukumaja kokkupanek on aeganõudev ülesanne ja Heli Männil oli seetõttu kaasas terve seltskond abilisi. Mänd ütles, et tema mänguasjakollektsioon on tänaseks kasvanud nii suureks, et seda tuleb hoida kastides ja näituse tegemiseks tuleb välja valida kindel liik mänguasju, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Sellist üldist näitust, et ma kõik asjad välja paneks, seda ma ei looda praegu enam teha, aga ongi siis valdkondlikult, et on kas eestiaegsed mänguasjad või nõukaaegsed või ekstra karud või ekstra klounid," kirjeldas Mänd oma kogu.

Nukumajad ja nende sisustus on erineva vanusega, ulatudes kaasajast kuni peaaegu sajandi taha. Mänd on nukumajadele ka ise mööblit meisterdanud. "Niimoodi vanainimese kirjelduse järgi, kes rääkis oma lapsepõlves olnud mööblist, ja mina püüdsin siis selle järgi traadist ja kipsist ja tekstiilist meisterdada," selgitas Mänd.

Mänd ütles, et väikse tüdrukuna tal endal nukumaja tegelikult ei olnudki ja mängides tuli improviseerida. "Nukumaja ehitati laua alla ja kardinate abil või vanaema diivani taha. Mul nukumööblit oli hästi palju, aga nukumaja mitte," meenutas naine.

Nukumajade näitus on Iloni Imedemaal avatud mai alguseni.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: