Veljo Tormise looming üllatab oma uudsete kõlapiltidega ka Jazzkaarel

Veljo Tormis
Veljo Tormis Autor/allikas: Klassikaraadio

Jazzkaarel jõuab kahel koral kuulajate ette kava "Tormis jääb", kuhu koosseisu kuuluvad Eesti Filharmoonia Kammerkoor, koori peadirigent Kaspars Putniņš ja kvartett koosseisus Kadri Voorand (vokaal), Liisi Koikson (vokaal), Jaak Sooäär (kitarr) ja Paul Daniel (kitarr).

Kava "Tormis jääb" on sündinud traditsioonilise koorimuusika ja jazzimprovisatsioonide sümbioosis. Veljo Tormise (1930-2017) iidsel regilaulul põhinevast kooriloomingust on kavasse valitud mitmed klassikaks kujunenud teosed, nagu "Ingerimaa õhtud", "Jaanilaulud", "Lauliku lapsepõli", "Kolm eesti mängulaulu" ja "Neli eesti hällilaulu", mida esitatakse nii traditsioonilises võtmes kui ka uudsete improvisatsiooniliste lahendustena.

Dirigent Kaspars Putniņš, kes on ka ise vokaalansamblis jazzlauljana tegutsenud, tunneb suurt rõõmu oma koori koostööst jazzmuusikutega. "Naudin väga nendega koos musitseerimist. Nad on tohutult loomingulised ja leidlikud, avastavad Tormise muusikas üha uusi nüansse ja toovad juurde teisi värve, olles samal ajal ka ääretult delikaatsed suurmeistri loomingu vastu."

Eesti Filharmoonia Kammerkoori seob Tormise muusikaga aastakümnete pikkune tugev side eelkõige tänu koori loonud Tõnu Kaljustele, kelle kaudu Tormis ja koor teineteist leidsid. Läbi koori ajaloo on sündinud palju mõjusaid kontserdikavu, mida on esitatud nii kodu- kui ka välismaal, sel aastal viimati suure menuga Kaspars Putniņši käe all Londoni Barbicani keskuses, Dublini Rahvuslikus kontserdimajas ja Amsterdami Muziekgebouw's. EFK on Tormise loomingut salvestanud tuntud plaadifirmadele, nagu ECM, Harmonia Mundi, Carus, Virgin Classics.

Kvartetil Voorand-Koikson-Sooäär-Daniel on valminud ka heliplaat "Tormisele" (AVA Muusika) meistri loominguga Jaak Sooääre ja Kadri Voorandi seadetes. Esmakordselt esitasid nad täiskava "Kummardus Veljo Tormisele" maestro loomingust tema 85. sünnipäeva puhul 2015. aasta Sügisjazzi avakontserdil, millele järgnes ülesastumine 2016. aasta suvel Viljandi Pärimusmuusika festivalil.

Kontserdid toimuvad 23. aprillil Eesti Rahva Muuseumis Tartus ja 24. aprillil Vabal Laval Tallinnas.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: