Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kultuuriministeerium toetas muusikavaldkonda 830 000 euroga

Trad.Attack Viljandi pärimusmuusika festivalil.
Trad.Attack Viljandi pärimusmuusika festivalil. Autor/allikas: Kris Süld

Kultuuriministeerium jagas käesolevaks aastaks muusikafestivale, -kollektiive ja -korraldajaid toetava taotlusvooru kaudu 830 000 eurot. Sellest 430 000 eurot eraldati muusikafestivalidele ja suursündmustele. Taotlusvooru eelarve kasvas tänavu 70 000 euro võrra.

Taotlusvooru suurem rahaline maht võimaldas toetada senisest rohkem selliseid tegijaid, kelle ideed ja tegevus mõjutavad tuntavalt eesti muusikaelu. Toe ja kindlustunde on saanud märgilised suurfestivalid, aga ka väiksemad, muusikamaastikul mitmekesisust loovad algatused. Taotlusvooruga kindlustatakse järjepidev kontserttegevus ka kollektiividele.

"Kaks miljonit kontserdikülastust aastas ei ole tekkinud lihtsalt niisama. See on meie muusikute ja korraldajate järjekindla töö tulemus. Kontserdisaalides ja muudes esinemispaikades pakutav on kirev ja väga kõrge tasemega," kinnitas Kultuuriministeeriumi muusikanõunik Madli-Liis Parts.

Kahes osas toimuva taotlusvooru kogumaht oli 830 000 eurot. Toetust said suurt publikut haaravad sündmused nagu Rahvusvaheline MuusikapäevJazzkaarEesti Muusika Päevad või Viljandi Pärimusmuusika Festival, aga ka mitmed teemafestivalid nagu Haapsalu VanamuusikafestivalbachFestTallinna Kitarrifestival või Arvo Pärdi Päevad.

"Sündmuste korraldajate jaoks on väga tähtis kindlustunne. Festivalid planeerivad oma tegevust kahe ja isegi kolme aasta peale ette, sest paljud rahvusvahelised ja ka kodumaised suurprojektid vajavad pikka ettevalmistusaega. Tihti on sellised projektid seotud ka Euroopa rahastusega, mis seavad korraldajale veelgi suurema vastutuse ja vajaduse teada oma lähiaastate rahalisi võimalusi. Selleks, et olla kolleegidele usaldusväärne partner, võetakse otsused vastu varakult,“ selgitas Parts.

Esildiste hindamisel võetakse kõige muu hulgas arvesse näiteks festivali programmi suunatust eri sihtrühmadele, publiku arendusprogrammi ja piletimüügi prognoosi. Muusikakollektiivide puhul jälgitakse lisaks planeeritavatele kontsertidele ka muid muusikavaldkonna edendamisega seotud tegevusi nagu salvestused ja mitmesugused koostööettevõtmised.

"On väga oluline, et lisaks kunstilisele programmile mõeldakse ka sellele, kuidas pakkuda mitmekülgseid meeldejäävaid elamusi ning kuidas publiku hulka kasvatada, olgu siis noorema põlvkonna või hoopis rahvusvahelise kuulaja sihiga. Festivalide jaoks on väga tähtis kasvatada lojaalset publikut," täiendas Parts.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: