Siuru fond annab välja esimese stipendiumi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
August Gailit, Henrik Visnapuu, Friedebert Tuglas, Artur Adson ja Marie Under, kes moodustasid kirjandusliku rühmituse "Siuru" Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Mullu sügisel loodud Siuru fond, mis asub toetama noort värsket loomingut eesti kultuuris, kuulutab esmaspäeval, 30. aprillil – "Siuru õhtu 100" viimase etenduse järel – välja esimese stipendiumisaaja.

Sada aastat tagasi loodi Eestis kirjandusrühmitus Siuru, mille olulisust eesti kirjandusloos on raske üle hinnata. Siuru sajanda aastapäeva tähistamiseks jõudis eelmise aasta septembris rahvusooperis lavale näitemäng "Siuru õhtu 100". Esmaspäeval mängitakse seda teatritükki, mis võimaldab heita pilgu sajanditagusesse kirjandusellu, Estonia talveaias viimast korda.
 
"Kui esietendusel pandi alus Siuru fondile, mille kaudu toetada noori loomeinimesi, siis viimasel etendusel antakse sümboolselt üle fondi esimene stipendium, mis kogutud suuresti lavastuse tulu ja toetajate abiga," ütles Eesti Kirjanike Liidu esimees Tiit Aleksejev.
 
Aleksejevi sõnul aitasid siurulased muuta kirjandust nähtavamaks ning näitasid, kui palju hea kirjandus ühiskonnale anda saab.
 
"On eriti sümboolne, et Siuru toetab eesti kultuuri ka veel sada aastat hiljem, sest kõnealune fond sai alguse Marie Underi ja Artur Adsoni pärandist," lisas Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse muuseumiosakonna juhataja ja "Siuru õhtu 100" idee algataja Elle-Mari Talivee.
 
Tallinna Linnateatri muusikaala juhataja ja EMTA Kõrgema Lavakunstikooli laulupedagoogi Riina Roose, kelle eestvedamisel Siurut tutvustav teatritükk lavale jõudis, sõnul oli lavastuse mõte heita pilk tollasele ajastule ja õhustikule. Lavastuses tegid kaasa Ester Kuntu, Laura Kalle, Liisa Saaremäel, Christopher Rajaveer, Karl Laumets, Jürgen Gansen, Tõnn Lamp ja Kaspar Velberg.  Klaveril saatis Jaak Jürisson ning kunstnikud olid Anu Konze, Anna-Liisa Pärt ja Martin Mikson. Etenduste käigus toimusid heategevuslikud oksjonid ning loos, mille tulu läks Siuru fondi.
 
Kirjandusrühmituse Siuru tuumiku moodustasid omal ajal Marie Under, Artur Adson, Henrik Visnapuu, Friedebert Tuglas, Johannes Semper ja August Gailit. Siuru pälvis laiema tähelepanu 1917. aasta kevadel korraldatud tuluõhtuga Estonias.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: