Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ühislugemisaktsioon "Kirjanduslik Tallinn" toob kirjanduse tänavale

Vaade Tallinna vanalinnale Postimees/Scanpix
Vaade Tallinna vanalinnale Postimees/Scanpix

Kirjandusfestival HeadRead tähistab kümnendat sünnipäeva ühislugemisaktsiooniga „Kirjanduslik Tallinn" 26. mail kell 12 Vabaduse väljakul.

Kirjandusfestivali HeadRead eesmärk on olnud muuta kirjandus Tallinnas nähtavamaks, sel aastal soovib festival tuua esile Tallinna kirjanduses. 17. aprillil avas HeadRead koostöös teiste Tallinna kirjandusorganisatsioonidega kaardirakenduse „Kirjanduslik Tallinn“, kuhu on hakanud kogunema linnaga seotud ilukirjanduslikud tsitaadid. 26. mai ühislugemisel antakse aga neile tsitaatidele hääled.

Kooslugemise juhatavad sisse üllatusesinejad, teiste hulgas kõlab Ivo Uukkivi esituses legendaarne „Tallinn põleb“. Seejärel saavad kõik kohalviibijad lugeda teineteisele Tallinnast kirjutatud tekstilõike. Kohal on ka Tallinna Keskraamatukogu raamatubuss Katariina Jee, mis aktsiooonis osalejaid tekstidega varustab. Lugemiseks sobivaid tsitaate võib leida kaardirakenduselt kirjandusliktallinn.ee, aga neid võib ka ise kaasa tuua või lausa ise kirjutada.

Ühislugemise üks eestvedajaid, kirjanik Jan Kaus märkis, et asi pole ainult Tallinnas. "Tänapäeval levib arusaam, et inimesed loevad üha vähem," ütles Kaus. "Ometi on lugejaid suur hulk, ent kuna lugemine on üksinduse kunst, siis ei ole lugemise mastaape sageli näha. Ühislugemise eesmärk on tuua lugevad inimesed korraks kokku, asetada nad õlg õla kõrvale ja teha nende hääl korraks kuuldavaks, näidata, kuivõrd palju on Eestis neid, keda lugemine innustab. Eestlane on muidugi loomult uje, ent ühislugemine toimub paarides, inimesed loevad paari minuti jooksul teineteisele. Sedasi säilib ka avalikul kooslugemisel isiklikkuse aspekt."

Ühislugemise idee sai innustust Meelis Kubitsa 2017. aasta aktsioonist, mil inimesed esitasid Odessa linna tänavatel teineteisele katkendeid Isaak Babeli teostest. Tallinnal pole küll ametlikku oma kirjanikku, ent ometi on Tallinnast kirjutanud nii meie klassikud nagu Tammsaare või Kross kui kaasaegsed autorid nagu Indrek Hargla.

Kirjandusfestival HeadRead toimub 23.–27. mail Tallinnas.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: