Kultuuriportaal soovitab: "Nürnbergi protsess" ETV2-s

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
"Nürnbergi protsess" ("Judgement at Nuremberg") Autor/allikas: Kaader filmist

14. mail jõuab ETV2 ekraanile režissöör Stanley Krameri 1961. aasta kultusteos "Nürnbergi protsess", milles astuvad üles Burt Lancaster, Montgomery Clift, Marlene Dietrich ja Judy Garland.

"Nürnbergi protsess" põhineb tõsielusündmustel, 1945.-1949. aastal Nürnbergi linnas Õigluse palees toimunud kohtuprotsessidel natsikurjategijate üle, kitsamalt keskendutakse riigimeeste kohtuprotsessile, mis peeti 20. novembrist 1945. kuni 1. oktoobrini 1946. aastal.

Film on pea kolm tundi pikk, kuid vaatajal ei tasuks sellest ehmuda - kogu tegevus ei toimu vaid kohtusaalis, see on pikitud muusikaliste vahepaladega, kus õigusemõistja püüab aru saada nii-öelda lihtsate sakslaste suhtumisest sõjaõudustesse. Lisaks ajaloolisele väärtusele tuleb esile tõsta suurepäraseid näitlejatöid, näiteks teeb Maximilian Schell sakslaste advokaadi Hans Rolfena pikemaid ovatsioone vääriva rolliesituse. Ta võitis selle rolliga ka igati teenitult parima meespeaosalise Oscari. Teise kuldmehikese pälvis stsenarist Abby Mann, kes on filmile pannud säärase tekstilise aluse, et hoolimata linateose pikkusest, ei teki kordagi küsimust, et midagi oleks puudu või üleliigset.

Tõepoolest, film nõuab küll tänapäevaselt kiirema tempoga harjunud vaatajalt pisut süvenemist, kuid kui häälestus õigele lainele on paigas, siis lugu ei lase lahti enne kui saabub finaal. Marlene Dietrich mängib siin lesk Mrs Bertholti, kelle majas peatub peakohtunik Dan Haywood (Spencer Tracy). Nende omavahelist stseeni, kus nad jalutavad tänaval, taustaks laul "Lili Marleen", tasub eriti hoolikalt vaadata, sest see on puhas klassika.

Nooremale publikule võib ehk huvi pakkuda tõik, et filmis teeb täiesti arvestatava rolli ka seriaalis "Star Trek" tuntuks saanud William Shatner.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: