Draakoni galeriis avatakse Lembe Rubeni isiknäitus "Spontaansuse kood" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Üks näitusel eksponeeritud teostest.
Üks näitusel eksponeeritud teostest. Autor/allikas: Lembe Ruben

Esmaspäeval, 9. juulil kell 17.00 avab Lembe Ruben (1974) Draakoni galeriis oma isiknäituse "Spontaansuse kood".

Lembe Ruben on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia graafika erialal ja kaitsnud samas 2002. aastal magistrikraadi tööga teemal "Alateadlikud loomemeetodid ja -kujundid". 2001. aastal tunnustati tema loomingut Eduard Viiralti nimelise noore kunstniku preemiaga.

Lembe Rubeni tööd kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Hjõrringi Kunstimuuseumi (Taani) ja Mark Rothko keskuse (Läti) kogudesse. Ta on Eesti Vabagraafikute Ühenduse ja Eesti Kunstnike Liidu liige. Lisaks esinemisele arvukatel isik- ja grupinäitustel on Lembe Ruben aktiivselt tegelenud ka õpetamisega (nt Kumu kunstimuuseumi hariduskeskuses ja Eesti Kunstiakadeemias). Ta on iga-aastase rahvusvahelise graafikute suveateljee "Muhu Print" üks eestvedajaid.

Näitusel Draakoni galeriis saab näha graafiliste lehtede seeriat "Joondumised" ja fotoanimatsiooni "Kased käivad valged". Näitus võrdleb inimese toimimist enda loodud süsteemides ja looduse loomulikes struktuurides.

"Meid kammitsevad ühiskonna normid, trendid, moed, reeglid, teiste arvamus, kinnisideed; see, kuidas asjad olema peavad, aga enamasti ei ole, standardid, kontroll iseenda ja teiste üle, elu masinate ette antud piiravas maailmas ning stress, milleni see kõik viib. Kust algab aga inimene ise – vaba, loominguline ja spontaanne, originaalne Mina?" märkis Ruben.

"Looduses valitsevad omad elu mustrid. Sambla teekonda puutüvel juhib teatud kord aga kogu struktuur on vaba ja spontaanne. Mitte kunagi ei jäljendata täpselt olnut või naaberpuul toimuvat. Ka kõik head ideed, looming ja leiutised tekivad spontaansusest, ehk siis momendil kui inimene ei ole keskendunud – ei mõtle etteantud kategooriates." Sel momendil avaldub Rubeni sõnul sisemine tõde, tarkus ja intuitsioon.

"USA psühhiaater J. Moreno järgi väheneb spontaansuse ja loovusega tegeledes ärevus ning neurootilised nähud kaovad. Inimese paremaks toimimiseks oleks vaja juhendivabamat elu. Loovuse ja terve psüühilise meele avaldumiseks vajalik seisund on olla vaba ja mitte kontrollitud. Tuleb arendada loovust ja intuitsiooni."

Rubeni arvates tuleks õiget olemise tunnetust õppida looduselt. "Struktureeritud spontaansust, mugavaimat eluvõimalust vastavalt ümbritsevatele oludele, ressursside kasutamist nii palju, kui vajalik, aga mitte nii palju kui võimalik, mõõdukust ja originaalsust. Looduse kulgemises on organismile endale kasulik kord, aga puudub loogikavaba ennast hävitav standarditele alluv mentaliteet."

Näitus jääb avatuks 1. augustini 2018.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: