Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Võru festivalil selgus järjekordne lõõtsaäss

Võru pärimustantsufestivalil võeti juba kolmekümnendat korda mõõtu August Teppo nimelisel võistumängimisel ning kuulutati välja uus lõõtsaäss.

Võistumängimisel paistis eriliselt silma, et kuigi Teppo-tüüpi lõõts on oma olemuselt vana, ennekõike just simmanipillina hinnatud instrument, armastavad seda mängida üha enam just noored, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Näiteks on 17-aastane Rasmus Kadaja Teppo-tüüpi lõõtsa käes hoidnud juba neli aastat. Nüüd on ta ka võistumängimise noorteklassi võitja ning ühtlasi valiti ta publiku lemmikuks. Ja see on tema jaoks alles algus.

"Ma mängin seda pilli sellepärast, et sellel on selline eriline kõla ja kui sa seda pilli ise mängid, siis sind ennast ka haarab selline tunne, see on nagu haigus, et ta sa ainult tahadki seda pilli mängida," kommenteeris ta.

Seda, et lõõtsamäng välja sureks, ei kardeta.

"Ei sure, sest noorte põlvkond on nii heal järjel juba. Ma isegi arvan, et praegu on noori mängijaid rohkem kui neid üldse on kunagi ajaloos olnud, et selles mõttes on lõõtspilliga väga hea seis," sõnas žürii liige Tarmo Noormaa.

Kuusalu noormees Kert Krüsban sai aga juubelilõõtsavõistluse ässaks ehk võistumängimise kõige paremaks mängijaks.

"Ma olen alati tulnud siia nagu pigem osalema, aga täna siis selline üllatus. Siin saab ikka väga palju luua, et saab mängida vana värki ja saab luua ise juurde, et põnev maailm minu jaoks," nentis Krüsban.

"Aga millega nad üllatavad, on see, et nad võivad mängida täiesti vanapärase loo. Ütlevad, et see on mingi sada aastat vana, aga samas nad võivad mängida täiesti tänapäevase loo. Et nad oskavad seda tänapäeva ja vana aega ühendada, et see järjepidevus... Ja nagu näha, et see võtab pisara silma ikka," tunnistas žürii liige Noormaa.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: