Sten Valgus: Kõmmari brutaalne ausus ei tekitanud talle kunagi probleeme

Raivo Rätte ehk Kõmmari 1970-2018
Raivo Rätte ehk Kõmmari 1970-2018 Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

19. juulil suri raskes liiklusõnnetuses ansambli Kosmikud bassist Raivo "Kõmmari" Rätte. Sten Valgus kirjutas Sirbis talle järelhüüde, kus ta meenutas Kõmmarit ka kui olulist kontserdikorralajat.

"Lift läks katki. Viitsid äkki mingiks kolmekümneks minutiks appi jääda?" Need sõnad ütles Kõmmari mulle 2006. aasta 24. veebruari varastel hommikutundidel Rock Café backstage'i ukse ees pärast minifestivali "Naapurivisa" lõppu. Nõnda saigi festivalil esinenud Soome rokisuurusi Kauko Röyhkät ja Maj Karmat intervjueerima saadetud algajast Rada7 muusikaajakirjanikust roadie. Selline Kõmmari juba oli – inimene, kes märkas kohalikus muusikaelus puudujääki ja üritas leida vahendeid selle täitmiseks. Olgu see siis lisa-roadie, kes katkise lifti tõttu korallrasket Ampegi bassivõimendit trepist alla tassib, või korralik rokifestival "Rabarock", mida Kõmmari aitas käima lükata. See oli ajal, kui "Kalana saundi" ja "Instikurmu" moodi butiikfestivalid olid alles tulevikumuusika ja "Õllesummer" nautis rahva hulgas ossifestivali mainet.

Tänu Kõmmari jõupingutustele avastasid Viikate, Apulanta, Kotiteollisuus ja teised Soome suurbändid, et neil on tugev fännibaas ka väljaspool oma riigi piire – Eestis. Koos Kosmikutega aidati sillutada teed eesti roki uuele tulemisele. Metsatöll, kellega jagati aastaid ka prooviruumi, tegi põhjanaabrite rokiklubides oma esimesed sammud rahvusvahelise läbimurde poole just Kõmmari korraldatud üritustel. Ajal, mil Eesti muusikatööstus alles otsis vastust küsimusele, kuidas maailmaturul läbi lüüa, tabas Kõmmari ära, et võti peitub soovis tuuritada ja olla alguses valmis ka halvemaks. Või nagu härra ise tavatses öelda: "Pole mõtet loota, et su bänd tänu lahedale videole Inglismaal kedagi huvitab, kui sa ei suuda Soomes viitteist inimestki klubisse tuua." Sellist brutaalset ausust – ja veel avalikult – Eesti väikeses muusika­ringkonnas naljalt ei kohta. Ometi ei tekitanud Kõmmari brutaalne ausus talle kunagi probleeme. Inimestele ebameeldiva tõe väljaütlemine tähendas mõnikord seda, et suure tõenäosusega on järgmine kord teisiti ja samad probleemid enam ei kordu. Nii saigi aastate jooksul Kõmmari aususest osa nii mõnigi kontserdikorraldaja, kes oli vaadanud Kosmikute või mõne muu Kõmmari mänedžeeritud bändi raiderile läbi sõrmede – ja enamasti andis asja parandada. Järgmisel korral oli sama korraldaja üritusel drum riser õige suurusega, laval vesi olemas või mõni muu eelmise korra probleem lahendatud.

Mõned aastad tagasi küsiti ETV hommikuprogrammis Raul Saaremetsalt, mida vajab Eesti muusikatöötus lõplikuks läbilöögiks. "Veel üks-kaks Kõmmarit," kõlas vastus. Nüüd vajame seda veelgi enam.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Sirp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: