Kaido Kama: võrokeste eneseteadvus on kasvanud, aga uhkeks ei saa minna, sest noored räägivad keelt järjest vähem

{{1533916680000 | amCalendar}}
Foto: ERR

30 aastat tagasi kutsuti Võrumaal Karula kihelkonnas Kaikal kokku Kaika suveülikool, et seista hea võro keele ja meele säilimise eest. Mööda Võrumaa eri paikkondi rännanud suveülikool ongi nüüd jõudnud ringiga tagasi Kaikale, kus sel nädalavahetusel peetaksegi 30. Kaika suveülikooli. 

Suveülikoolist on aastate jooksul välja kasvanud mitmed tänaseks iseenesestmõistetavad nähtused nagu Võru instituut, võrokeelne Uma Leht ja võrokeste olulisim kohtumispaik Uma Pido. Tänavuses suveülikoolis toimub lisaks loengutele ja kultuuriprogrammile ka Ööülikooli avalik salvestus.

 

"Üks asi, mis on hetkel tegemisel, on võrokeelne grammatikaõpik, mida meil seniajani ei ole. See on üks oluline teema, kus meil tuleb mõelda selle üle, kuidas ja kellele me selle raamatu teeme. Milline on võro keele ja meele tervis? See on hetkel kahetine," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" Kaika suveülikooli rektor Kaido Kama.

"Kui me võrdleme hetkeseisu 30 aastase taguse ajaga, siis ühelt poolt on võrokeste eneseteadvus kõvasti kasvanud. Inimesed julgevad kasutada võro keelt, nad kirjutavad võrokeelseid poesilte ning teevad võro keeles reklaame. Sellega võib väga rahul olla. Aga kui me vaatame seda, milliseis seisus on võro keele kasutamine igapäevaelus, siis noorte seas jääb keele kasutamist järjest vähemaks. Nii et me ei saa veel minna väga uhkeks," lisas Kama.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: