X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tiina Mattisen Peeter Lilje elulooraamatust: kiusatus oli panna pealkirjaks "Allakäigutrepist üles"

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester andis Peeter Lilje 25. surma-aastapäeva eel välja mahuka elulooraamatut "Elu kui paljutõotav algus".

1993. aastal vaid 43-aastasena meie hulgast lahkunud Peeter Lilje oli energiline ja kirglik looja, vahendas "Aktuaalne kaamera". Keerulistel 1980. aastatel andis ERSO tema käe all üle 400 kontserdi ning salvestas Eesti Raadiole ligi 200 heliteost. Tema repertuaaris oli üle 40 vokaalsümfoonilise teose ja enam kui 30 ooperit.

Lilje viljakale loometeele pühendatud raamat on koostatud intervjuude, artiklite, Rahvusringhäälingu arhiivi ning perekonnaarhiivi põhjal. Lisaks raamatuesitlusele toimub 21. septembril Estonia kontserdisaalis mälestuskontsert, kus astuvad üles Lilje parimad sõbrad ja kolleegid.

Raamatu üks autoritest Tiina Mattisen sõnas, et oli kiusatus panna raamatu pealkirjaks "Allakäigutrepist üles". "1980. aastad oli see aeg, kus kõik hakkas murenema ja lagunema, ERSO jaoks isikliklikult Neeme Järvi lahkumine ja siis tuleb üks noor mees, kes ei pea võidu jooksma vaid oma ajaga, mida talle oli vähe antud, vaid ta peab endaga kaasa ja ülesmäge vedama ka neid suuri kollektiive," sõnas ta ja selgitas, et Lilje ajal kasvas kontsertide hulk isegi ülemäära ja algasid nõukogude liidu suured turneed, mis andsid orkestrile võimaluse mängida üht repertuaari korduvalt ja panna end proovile teises keskkonnas. "Ükskõik, kes temast räägib, nimetab tema ausust muusika ees, tema pühendumust, tema tõsidust."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: