PÖFF toob tagasi Balti filmide võistlusprogrammi

"Kapten Morten lollide laeval" esindab Eestit Autor/allikas: Kaader filmist / Nukfilm

Pimedate Ööde filmifestivalil võtavad üle pika aja omavahel mõõtu Eesti, Läti ja Leedu filmid. Tagasi on Balti filmide võistlusprogrammi, mis oli viimati festivali kavas 2011. aastal.

Eestit esindavad mängufilmid "Seltsimees laps" ja "Võta või jäta" ning animafilm "Kapten Morten lollide laeval", mis on seni tiirelnud üksnes välisfestivalidel ja jõuab siinsete vaatajate ette esimest korda.

Lätist on kavas mängufilmid "Vaht suus" ja "Bille" – viimane põhineb ühe sealse tuntuma kirjaniku Vizma Belševica samanimelisel autobiograafilisel teosel ja lubab tõmmata huvitavaid paralleele "Seltsimees lapsega" –, aga ka dokumentaalfilm"Jätkub...", vanameister Ivars Seleckise värskeim töö, mis samamoodi nagu Marje Jurtšenko "Aeg on siin" jälgib laste esimest kooliaastat, andes selle kaudu läbilõike ühiskonnast. Film esindab tänavu Lätit ka võõrkeelse filmi Oscari konkurentsis.

Leedust kuuluvad valikusse mängufilmid "Hingeõhk marmoril", "Suve ellujääjad" ja"Tuhk lumes" – viimase aluseks on Ruta Sepetyse eesti keeleski ilmunud raamat "Hallaaegade algus", mis käsitleb Leedu rahva küüditamist ja elu Siberis 15-aastase tüdruku pilgu kaudu – ning dokumentaalfilm "100 aastat koos", mille peategelased on inimesed, kes on sama vanad nagu Leedu riik.

Kolme riigi koostöös on valminud dokumentaalfilm "Ajasillad", rännak läbi 1960ndatel Balti riikides tekkinud uue laine dokumentalistika poeetiliste filmimaailmade. Eesti meistritest on filmis jäädvustatud Andres Sööt ja Mark Soosaar. Ka selle linateose puhul on tegu Eesti esilinastusega.

Tähelepanuväärne on, et programmi valitud filmide autoritest on koguni seitse naised. Noorim režissöör on 27-aastane Marija Kavtaradzė ja vanim 84-aastane Ivars Seleckis.

Balti filmide võistlus oli PÖFFil kavas ka aastatel 2008–2011. Võistlusprogrammi filme hindab rahvusvaheline žürii.

Festivali juhi Tiina Loki sõnul on Balti riikide filmitööstus viimastel aastatel jõudsalt arenenud ja väljatulevate filmide hulk kasvanud. "Meil on väga hea meel naasta vana idee juurde, sest PÖFFi üks eesmärke on edendada kogu regiooni filmitööstust ja tutvustada seda rahvusvaheliselt. Aga võidab ka Eesti vaataja, kellel võiks olla huvitav näha, kuhu on meiega võrreldes jõudnud Läti ja Leedu film," ütles ta. 

Kavva kuuluvad filmid:

"Kapten Morten lollide laeval", režissöör: Kaspar Jancis (Eesti-Belgia-Iirimaa-Suurbritannia)
"Võta või jäta", režissöör: Liina Triškina-Vanhatalo (Eesti)
"Seltsimees laps", režissöör: Moonika Siimets (Eesti)
"Ajasillad" ("Laika tilti"), režissöörid: Kristīne Briede ja Audrius Stonys (Läti-Leedu-Eesti)
"Bille" ("Bille"), režissöör: Ināra Kolmane (Läti-Leedu-Tšehhi)
"Vaht suus" ("Ar putām uz lūpām"), režissöör: Jānis Nords (Läti-Poola-Leedu)
"Jätkub..." ("Turpinājums"), režissöör: Ivars Seleckis (Läti)
"100 aastat koos" ("100 metu kartu"), režissöör: Edita Kabaraitė (Leedu)
"Tuhk lumes" ("Ashes in the Snow"), režissöör: Marius Markevičius (Leedu-USA)
"Hingeõhk marmoril" ("Kvėpavimas į marmurą"), režissöör: Giedrė Beinoriūtė (Leedu-Läti-Horvaatia)
"Suve ellujääjad" ("Išgyventi vasarą"), režissöör: Marija Kavtaradzė (Leedu)

PÖFF leiab tänavu aset 16. novembrist 2. detsembrini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: