Eesti kinodesse jõuab Leedu taasiseseisvusaja vaadatavuselt kolmas film "Tuhk lumel"

Foto: Pressimaterjalid

Homsest jõuab Eesti kinodesse Leedu taasiseseisvusaja vaadatavuselt kolmas film. USA-ga koostöös valminud leedu küüditamislugu "Tuhk lumel" on rahvusvahelisele publikule suunatud inglisekeelne film, kus mängivad mitmed tuntud Euroopa näitlejad.

Kultuuriajakirjaniku Katariina Rebase sõnul on tegemist universaalse looga ellujäämisest ja iseendaks jäämisest. Läbi peakangelanna on see ka üleskasvamise lugu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on meeskonna peamine ülesanne olnud - Lääne publikut harida. On huvitav jälgida, kuidas sellel filmil läheb, et kas selline vorm töötab ja ka Eesti filmitegijale, kus turg on väike, et kas on mõtet teha sellist filmi," arutles Rebane, et kas ka "Tõel ja õigusel" oleks loota maailmamenu, kui see oleks inglise keeles välismaalastest näitlejatega.

PÖFF-i programmi koostaja Tiit Tuumalu asetas filmi viimasel kümnendil alguse saanud Balti küüditamisfilmide lainesse, mis sai alguse viis aastat tagasi Leedust filmiga "Ekskursant", jätkus Eestis filmiga "Risttuules" ning Lätis filmiga "Melania kroonikad". Kui eelnevad kolm olid kunstiliselt otsingulise ja eksperimentaalse filmikeelega, siis "Tuhk lumel" on pigem klassikaline.

"Seda võib võrrelda ka filmiga "Puhastus". See on pilk ühe väikerahva ajaloole väljastpoolt. Või miks oli seda vaja teha just praegu ja sellisel viisil. Mulle tundub, et rohkem kui sellest ajaloost, mida see film kujutab, räägib see film meist enestest ja meie ajast, kus on õhus ärevust," selgitas Tuumalu.

Leedus saab filmi näha leedu keelde dubleerituna ning film on seal osutunud tõeliseks hitiks, kogudes ligi 240 000 vaatajat. Ameerika turule film alles jõuab.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: