On aeg rääkida populismist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Ametiühingute demonstratsioon Punasel väljakul. Autor/allikas: Alexander Shcherbak/TASS/AFP/Scanpix

Tallinna Ülikooli kirjastus avas riigiteaduste raamatusarja "Bibliotheca Politica", mille eesmärk on vahendada eesti keeleruumi ajakohast poliitika- ja valitsemisalast tõlkekirjandust. Avateos, Jan-Werner Mülleri "Mis on populism?" ilmus esmakordselt 2016. aastal, kuid selle asjakohasus on paari viimase aasta poliitiliste sündmuste käigus üksnes kasvanud.

Kolleegiumi esimees, TLÜ riigiteooria professor Leif Kalev põhjendas sarja vajalikkust: "Riigiteaduslik kirjandus on seni eesti keele- ja teadmisteruumis suhteliselt tagasihoidlikult esindatud. Loodetavasti aitab poliitika ja valitsemise alase kirjasõna laienemine aja jooksul kaasa teadmistaseme tõusule ning oskuslikumate lahendusteni jõudmisele Eesti elu edendamisel."

Lisaks prof Leif Kalevile kuuluvad "Bibliotheca Politica" teaduskolleegiumisse professor Eiki Berg (Tartu Ülikool), dotsent Mari-Liis Jakobson (Tallinna Ülikool), Ott Lumi (ettevõtja), dr Kristi Raik (Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus) ja professor Georg Sootla (Tallinna Ülikool).

Teos on lühike, ent oluline sissevaade populismi kui demokraatiat ohustavasse nähtusesse, mis kujundab praegu poliitilist maastikku maailma eri paigus. Pooli valimata joonistab autor välja populistliku poliitikategemise viisi erijooned, mis võivad võtta nii parem- kui vasakpoolseid vorme. Oht demokraatiale väljendub eeskätt pluralismivastasuses, teiste jõudude mitteaktsepteerimises ja ainuvõimu püüdes. Samas võib populismi mõista ka positiivses võtmes, demokratiseeriva ja vabastava nähtusena – mõõdukal määral populismi võib pakkuda värskust ja see ei lase võimukandjail liiga mugavaks minna.

"Mülleri raamatu väärtus on, et see pakub meile pidepunktid demokraatia seisukohalt ohtliku populismi väljaselgitamiseks ja analüüsiks," kommenteeris prof Kalev.

Jan-Werner Müller (sündinud 1970) on saksa politoloog ja Princetoni ülikooli professor. Tema uurimissuunad hõlmavad nüüdisaegse poliitilise mõtte ajalugu, demokraatia teooriat, konstitutsionalismi, religiooni ja poliitika suhteid ning Euroopa integratsiooni teemasid.

Raamatu tõlkis inglise keelest Triinu Pakk, eessõna kirjutas Leif Kalev.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: