Kuremäe nunnakloostris kõlas märterpiiskop Platoni auks pillimäng

Foto: ERR

Kuremäe nunnakloostris toimus pühapäeval märterpiiskop Platonile pühendatud festivali "Musica Hymnis" kontsert. See on harukordne võimalus kuulda õigeusu pühakojas mängimas pille.

Õigeusklikel ei ole tavaks lubada oma sakraalehitistes pillimängu, muusikat tekitatakse seal vaid inimhäälega. Festivali "Musica Hymnis" peakorraldaja Allar Kaasik on suutnud seda kirjutamata reeglit koostöös sel kevadel lahkunud piiskop Korneliusega murda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nüüd on tähtis see, mida me suudame pakkuda muusikas ja millisesse vormi me suudame selle pühakojas vormida. Sellepärast andis ta oma õnnistuse," ütles Kaasik.

Ka Peterburi Rimski-Korsakovi konservatooriumi Izmailovski keelpillikvarteti muusikud oskavad hinnata harukordset võimalust mängida õigeusu kloostris luterlaste ja katoliiklaste jõuluajal.

"Meil pole varem sellist kogemust olnud, sest seni oleme mänginud klassikalist ja romantilist muusikat. Kui tuli ettepanek kloostris mängida, ei saanud me sellest keelduda. Kui eri kirikud omavahel tavaliselt kokku ei puutu, siis muusika abil on leitud kokkupuutepunkt. See on omamoodi imeline," rääkis muusik Ilja Izmailov.

Kontserdil astub üles ka üks Euroopa paremaid kontratenoreid Ivo Posti, kes tunnistas pärast proovi, et kloostris pillide saatel esinemine on ainulaadne võimalus.

"Absoluutselt on teine mulje, kui esineda sellega kloostris, sest - olgem ausad - see õhkkond on juba alustuseks teistsugune. Kui kontserdisaalis laulda jõululaule, siis tuleb ennast viia sellesse seisundisse, sellisesse vaimsesse hetke, et esineda pidulikumalt ja vaimsemalt, aga kloostris tuleb see iseenesest," selgitas Posti.

Tuleval kolmapäeval võib festivali "Musica Hymnis" kontserti "Kristus sündimise püha muusikas" kuulata Oleviste kirikus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: