Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis etendub kultuurilooline lavastus "Leek"

Kultuurilooline lavastus
Kultuurilooline lavastus "Leek" esietendus 10. detsembril 2018 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi Assauwe tornis. Autor/allikas: pressimaterjalid

Jaanuaris etendub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis kolmel korral kultuurilooline lavastus "Leek", mis räägib Ella Ilbakust ja August Gailitist.

"Leek" on tants, millega lõpetas oma etteasted Eesti esimene laiema rahvusvahelise tuntuse saavutanud tantsijanna Ella Ilbak (1895–1997). Tantsijanna enda jaoks tähendas see number ohvrituld, mis algab otsekui maa peale pandud süttematerjalist ja lõppeb maha jäänud tuhaga. Ühes arvustuses on selle tantsu kohta kirjutatud: "Seal ei olegi vaja kava, pigista silmad pisut koomale, ja arvad tõesti tuld enda ees nägevat..."

August Gailiti (1891–1960) romaan "Leegitsev süda" on kirjutatud kodumaal (esimesed katked trükkis ajakiri "Looming" juba 1930. aastate algul), kuid ilmus 1945. aastal paguluses Rootsis. Peategelased on komponist Joosep Maarva ja tantsijanna Kaie Skalle, kelle kaudu avaldub elu ja kunsti vahekord. Kaie Skalle prototüüp on tantsijanna Ella Ilbak.

Lavastuse alus on August Gailiti romaan "Leegitsev süda", Ella Ilbaku mälestusteraamat "Otsekui hirv kisendab" ja kahe looja omavaheline kirjavahetus.

Teksti ja lavastuse on loonud Liisa Saaremäel (Eesti Draamateater) ja Karl Laumets (Teater Vanemuine), valgus- ja lavakujunduse Kristjan Suits (Tallinna Linnateater), kostüümid Britta Laumets ja muusikalise kujunduse Johan Randvere.

Lavastus esietendus 10. detsembril 2018 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi Assauwe tornis. Etendused toimuvad 25. jaanuaril, 26. jaanuaril ja 28. jaanuaril kell 19.00 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi Assauwe tornis (Müürivahe 12).

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: