Teadlased lõid Vanemuise teatrile lavastuste valimise kompassi

Tartu ülikooli teadlased lõid Vanemuise teatrile lavastuse valimise kompassi. Kompass võimaldab teatrivõõral inimesel leida suurest repertuaarist endale sobiv lavastus.

Praegu on Teater Vanemuine repertuaaris 52 lavastust, vahendas "Aktuaalne kaamera". Vanemuise teatrijuhi Toomas Petersoni sõnul läks teatril lavastuse leidmise kompassi vaja, kuna külastajal oli valiku tegemine raske. "Valik on täna umbes 40-50 nimetust ja on selge, et see on inimestele keeruline," sõnas ta ja tõdes, et enamik inimesed ei jõua kõiki etendusi läbi töötada. "Selleks me tegimegi ühe sellise valikumehhanismi."

Tartu ülikooli arvuti- ja teatriteadlaste loodud kompass põhineb emotsionaalsetel märksõnadel. 12 märksõna vahel tuleb valida sobivad ning seejärel pakub kompass lavastusi, mis nende märksõnadega ühtivad. Idee üks autoritest Anneli Saro ütles, et märksõnad töötati välja teaduspõhiselt. "Vaatasime, mida teadusartiklid on meile öelnud ja mida inimesed peavad oluliseks kunstielamuse või täpsemalt teatrielamuse puhul," selgitas ta ja tõi välja, et seejärel küsisid nad tartlaste käest, mille põhjal nad lavastusi valivad ja mis on nende jaoks hea lavastuse puhul oluline. "Siis me saimegi sealt sellised märksõnad nagu armastuslugu, pisarakiskuja, kerge ja efektne."

Nii Peterson kui ka Saro ütlesid, et kompass ei kaota teatrist ära üllatusmomenti, vaid pigem toob inimesi lavastuste juurde, kuhu nad muidu ei satuks. Saro ütles, et kompassi oleks võimalik kohandada ka teistele teatritele.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: