Kirjanduspreemia nominent Andrus Tool: ma polnud kindel, kas Wilhelm Dilthey on väärt tõlkimist

14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus mõttekirjanduse tõlke kategooria üks nominente on Andrus Tool Wilhelm Dilthey teose "Vaimne maailm. Sissejuhatus elufilosoofiasse" tõlkimise eest saksa keelest eesti keelde. Tool tunnistas, et ta polnud kindel, kas teos on piisavalt oluline ja mõjukas, et seda üldse tõlkida.

"Tihti öeldakse, et Eesti elu ei ole olnud kunagi parem ja on silmas peetud ainelist elu. Ma väidaks, et ka vaimne elu ei ole kunagi olnud rikkam kui praegu, eriti see, mis puudutab mõttekirjandust. Meie kultuur on ju pikka aega olnud sellises vaeslapse osas poliitilistel põhjustel ei ole olnud selliseid olusid, kus oleks saanud ilmuda olulist mõttekirjandust," rääkis Tool.

"Minul endal oli ka tegelikult kahtlusi selle teose osas, et kas ta on ikka piisavalt oluline, et kas eesti keeles peaks enne tõlkima mingisuguseid tähtsamaid autoreid. Aga ongi raske hinnata, mis see oluline või mõjukas on. On mõned autorid, kelle mõjukust võiks võrrelda Mt Everestiga. See on midagi sellist, kuhu on alati huvitav ja pingutav tõusta ja mis sellisena kindlasti pakub elamust, kuid kust edasi tee ei vii, kus see elamus on juba käes, kui sa alla laskud. Sellised autorid on Nietzsche ja Heidegger."

"See autor, kelle mina olen tõlkinud, see on ka mõjukas, aga tema mõjukus on teistsugune. Ma võiks seda võrrelda sellise teerajajaga. Tema mõjukus väljendub selles, et paljud on leidnud, et see on üks väärt tee ja seda teed mööda võiks edasi minna ja seda rajada. Aga just seepärast, et paljud on seda teed edasi läinud, siis võib tema tunduda väga algeline, katseline. Sellepärast oli mul tema suhtes teatud kahtlusi. Aga nii või teisiti ta nüüd kuulub kõikidesse filosoofia ajalugudesse ja käsitleb teemasid, mis on tänapäevani aktuaalsed, nagu maailmavaate ja filosoofia vahekord, filosoofia ja teaduse vahekord, loodus- ja humanitaarteaduste vahekord. Need on jätkuvalt aktuaalsed, jätkuvalt väga kirglikult arutatavad teemad.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: