Kirjanduspreemia nominent Hasso Krull: Euroopa on alati ohus olnud

14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus luule kategooria üks nominente on Hasso Krull teosega "Euroopa".

Hasso Krull kinnitas, et Euroopa on alati ohus olnud. "Kunagi pole olnud nii, et Euroopa poleks ohus, aga sellel asjal on kaks külge," sõnas ta ja selgitas, et esiteks on Euroopat ajaloos kõige enam ohustanud just Euroopa ise. "Kõige hullemad asjad, mis on Euroopas toimunud, on olnud alati eurooplaste tehtud ja see sisemine oht on ka praegu kõige tugevam," ütles ta ja nentis, et Euroopa on ka kõigile teistele väga ohtlik. "Euroopale on saabunud aeg reflekteerida selle üle, kes me oleme ja miks me oleme."

"Tuleb üle minna imperialistlikust ja teiste õgimise faasist mingisse uude faasi," rõhutas Krull ja mainis, et vallutajalike fantaasiate aeg on maailmas läbi. "Praegu on endiselt Euroopa koos Põhja-Ameerikaga muule maailmale ohtlik, sest me oleme need, kes põhjustavad maailma kõige hullemat kliimakriisi," tõdes ta, lisades, et ta kirjutas raamatu mõeldes just sellele, mis Euroopast võiks saada.

"Pakkusin oma raamatus "Euroopa" välja kolm müütilist varianti, mis Euroopast võiks saada," sõnas ta ja kinnitas, et kui on tegu tulevikuga, siis kõik konkreetsed stsenaariumid põlevad alati läbi ega teostu mitte kunagi. "Müütilise tulevikuvisiooni eelis on selles, et ta võib anda aimu kõigist ohtudest ja ka parimast, millest ei julge õieti veel unistadagi."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: