Kertu Moppel Henrik Ibseni teosest: midagi pole muutunud, asjad on hullemaks läinud

Eesti Draamateatris esietendub homme Henrik Ibseni "Rahvavaenlane". Norra klassiku 1882. aastal kirjutatud teos mõjub vägagi tänapäevaselt ning lavastaja Kertu Moppeli nägemus sellest on justkui reaktsioon praegusele poliitilisele olukorrale Eestis.

Kogu idüllilise kuurortlinna majandus põhineb ühe SPA-kompleksi edul. Kui ühel päeval avastab SPA arst, doktor Stockmann, et vesi on reostunud, paljastub kogu kapitalistliku ühsikonna moraalne allakäik, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Need samad asjad käivad iga päeva meie ümber ja kui sa praegu loed seda, siis see on täiesti hämmastav, et kogu see kapitalistlik süsteem ja ajakirjandusmaastik. Mitte midagi pole muutunud, pigem on asjad lihtsalt hullemaks läinud," ütles Moppel.

Linnapeast Peter Stockmannist on draamateatri laval saanud naisterahvas Theresa Stockmann, keda kehastab Anne Türnpu. Samuti on viimasel hetkel toodud sisse huumorit, mis käib otseselt praeguste koalitsioonikõneluste pihta. Kertu Moppeli jaoks on "Rahvavaenlase" lavastamine hea võimalus rääkida kaasa praegu nii kriitilistel keskkonna teemadel.

"Kui Ibsen selle kirjutas, ei olnud veel juttu kliimasoojenemisest. Tööstusrevolutsioon oli ära olnud, aga inimesed veel ei tajunud, et kõige sellega võib kaasneda midagi väga kohutavat. Praeguses ajas kogu see tükk on metafoor keskkonnateemadele," ütles ta.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: