Musta Kasti monolavastus "5 grammi" räägib ausalt narkosõltuvusest

5 grammi
5 grammi Autor/allikas: Vaba Lava

Aus ja valus monolavastus "5 grammi" ("5 граммов") jutustab vene keelt kõnelevale vaatajale ühe tavalise noormehe kujunemisest süstivaks sõltlaseks.

Miks otsitakse õnne- ja rahutunde saavutamiseks lahendusi narkootikumidest? Millised võivad olla tagajärjed? Lavastus ei püüa kedagi hirmutada ega käsitletavale teemale omapoolset hinnangut anda, vaid rääkida narkootikumide mõjust tarvitajatele, lähedastele ning ümbritsevale ühiskonnale.

Mustas Kastis kolm ja pool aastat tagasi esietendunud ning palju tunnustust pälvinud eestikeelne lavastus "5 grammi sisemist rahu" on andnud üle 80 etenduse ligi 10 000 Eesti noorele. Ent narkomaania ei küsi kodakondsust ega emakeelt ning mõned probleemid kasvavad märkamatult isiklikest ühiskondlikeks.

"Mõte teha endise narkomaani elust venekeelne lavastus Eestis elavatele noortele on mõlkunud mõtetes juba paar aastat," selgitas lavastaja Silver Kaljula. "Minu tekstiraamat on eestikeelne ja Aleksandri oma venekeelne. Suhtleme Aleksandriga eesti keeles. Võõrkeelse materjaliga töötades pean tundma lavastatavat materjali läbi ja lõhki, sõna-sõnalt, et näitlejaga sisuliselt ühel meelesagedusel olla. Mõtte edasikandmisel tuleb mul usaldada oma näitlejat ning proovisaalis on meiega ka näidendi tõlkija Maia Soorm, aitamaks meil Aleksandriga teineteisest ühtemoodi aru saada," lausus ta.

Pooldokumentaalse teksti autorid on Kätlin Padesaar ja Silver Kaljula. Teksti on tõlkinud Maia Soorm, lavastab Silver Kaljula ning valguslahenduse kujundab Sander Aleks Paavo (Ugala Teater). Lavale astub Vene Teatri näitleja Aleksandr Zhilenko ning muusikaline kujundus sünnib lavastaja ja näitleja ühistöös.

Etendused kestavad ühes vaatuses ühe tunni ning toimuvad aprillis ning mais Tallinnas, Tartus, Narvas ja Jõhvis. Etendust on soovitatav õpetajatele, lapsevanematele ning noortele alates 12. eluaastast. Igale etendusele järgneb pooletunnine vestlusring näitlejaga.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: