Selgusid teatri aastaauhindade laureaadid ({{commentsTotal}})

{{1490635080000 | amCalendar}}

Ugala teatris toimus teatri aastaauhindade pidulik auhinnatseremoonia, kus jagati kätte preemiad möödunud aasta silmapaistvamatele teatritegijatele. Lavastaja preemia pälvis Hendrik Toompere jr, kes pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.

Teatriliit annab Eesti teatri aastaauhindu välja alates 1961. aastast ning need tunnustavad teatritegijaid möödunud aasta saavutuste eest. Laureaadid kuulutati välja rahvusvahelise teatripäeva pidulikul auhinnagalal 27. märtsil Ugala teatris. Õhtujuhid olid Andres Tabun ja Terje Pennie.

Žürii liige Madis Kolk ütles "Aktuaalsele kaamerale", et eelmisest hooajast on raske tuua välja üht kindlat tendentsi või teemaderingi. "Küll aga saab reaktsioonina välja tuua seda, et lavastuste teemad muutusid mitte sotsiaalsemaks, vaid igavikulisemaks," sõnas Kolk ja nentis, et sama võis näha ka väiketeatrites. "Riske võeti ebasentsatsiooniliste materjalidega," selgitas ta ja tõi välja, et kui on ärevad ajad, siis ei hakka inimesed seda ärevust sotsiaalseks ketrama, vaid moodustatakse oaase ja saarekesi.

Endla teatri valgusmeister Karmen Tellisaar, kes võitis etendust teenindava töötaja preemia, sõnas, et hea valguse saladus on koostöö. "Valgusmeistri töös ei ole midagi keerulist, minu arust on see lihtne ja tore töö," ütles ta ja selgitas, et ta on Endla teatris teinud igasugust tööd. "Hetkel mulle tundub, et valgustaja töö meeldib mulle väga ning võikski selle juurde jääda."

Eesti Draamateatri näitleja Liisa Saaremäel ei tahtnud avaldada ei enda lemmiklavastajat ega ka -lavastust. "Ma tahaks jutustada puudutavaid lugusid nii hästi kui võimalik, see võtab kokku kõik selle, kuhu ma tahaksin liikuda," sõnas ta ja kinnitas, et parimad lahendused sünnivad koostööst.

 

LAVASTAJA AUHIND
Žürii: Madli Pesti, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Pille-Riin Purje

Hendrik Toompere jr
Lavastus "Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika” (Eesti Draamateater)

 

KUNSTNIKU AUHIND
Žürii: Madli Pesti, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Pille-Riin Purje

Liina Keevallik
Kujundused lavastustele "Wake up! It’s time to die” (MTÜ Kirbutsirkus ja Vaba Lava), "Ma pigem tantsiksin sinuga” (R.A.A.A.M ja Vaba Lava) ning "Punane õhupall” (Teater NO99)

 

MEESPEAOSATÄITJA AUHIND
Žürii: Madli Pesti, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Pille-Riin Purje 

Märt Avandi
Mees lavastuses "Kopsud” (Endla Teater), Ivan lavastuses "Aadama õunad” (Kinoteater ja Nargen Festival) ning Gilbert Bodley lavastuses "Mitte praegu, kallis” (Endla Teater)

 

NAISPEAOSATÄITJA AUHIND
Žürii: Madli Pesti, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Pille-Riin Purje

Riina Maidre
Liri lavastuses "Vannutatud neitsid” (R.A.A.A.M.) ja osatäitmine lavastuses "Skaala surm” (Kanuti Gildi SAAL)

 

MEESKÕRVALOSATÄITJA AUHIND
Žürii: Madli Pesti, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Pille-Riin Purje

Nikolai Bentsler
Vandaal lavastuses "Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika” (Eesti Draamateater) ja osatäitmine lavastuses "Ma pigem tantsiksin sinuga” (R.A.A.A.M ja Vaba Lava)

 

NAISKÕRVALOSATÄITJA AUHIND
Žürii: Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

Mari Abel
Osatäitmine lavastuses "Paradiis” (Von Krahli Teater) ja Sarah lavastuses "Aadama õunad” (Kinoteater ja Nargen Festival)

 

MUUSIKAAUHINNAD
Žürii: Kerri Kotta, Arvo Volmer, Kristel Pappel, Saale Kareda, Helen Lepalaan

Monika-Evelin Liiv
Amnerise tegelaskuju jõuline kehastamine Verdi ooperis "Aida" (Rahvusooper Estonia)

Heli Veskus
Aida ja Senta karakterite psühholoogiline ja muusikaliselt nüansseeritud tõlgitsus Verdi ooperis "Aida" ja Wagneri ooperis "Lendav hollandlane" (Rahvusooper Estonia)

 

MUUSIKALISE KUJUNDUSE JA ORIGINAALMUUSIKA AUHINNAD
Žürii: Olav Ehala, Ardo Ran Varres, Helena Tulve, Tauno Aints, Tõnu Kõrvits

Hendrik Kaljujärv
Originaalmuusika eest lavastustele "OVEREXPOSURE" (Kanuti Gildi SAAL) ja "All tomorrow’s parties" (Sõltumatu Tantsu Lava)

Jaak Lutsoja
Muusikalise kujunduse eest lavastusele "Soo" (Teater Ugala)

 

OTTO HERMANNI NIMELINE AUHIND
Žürii: Eda Peäske, Mart Laas, Aabi Ausmaa, Linda Viller, Kulvo Tamra

Niina Mets
Vioolamängija Niina Mets on Vanemuise orkestris töötanud üle 50 aasta, sellest palju aastaid ka vioolarühma kontsertmeistrina. Raske on Vanemuise orkestrit ilma temata ette kujutada. Tänaseni on särav, energiline ja elurõõmsa hoiakuga Niina positiivseks eeskujuks paljudele kolleegidele
 

BALLETIAUHIND
Žürii: Tiiu Randviir, Ago Herkül, Kristiina Garancis, Age Oks, Rufina Noor

Maria Engel
Osatäitmiste eest lavastustes "Klaver", "Don Juan" ja "Lumekuninganna" (Teater Vanemuine)

 

TANTSUAUHIND
Žürii: Kai Valtna, Laura Kvelstein, Marie Pullerits, Evelin Lagle, Anu Ruusmaa

Karl Saks - "Seisund ja disain” (Kanuti Gildi SAAL)
Etendaja ja publiku seisundi kontseptuaalselt terviklik disain. Tantsu tasandite avardamine (vormiliselt, kommunikatiivselt, seisundlikult ja tajumuslikult).

 

KRISTALLKINGAKESE AUHIND

Marta Navasardyan
Detailitäpse tunnetusega loodud Peretütar Tubina balletis "Krattˮ, printsess Florina Minkuse balletis "Uinuv kaunitarˮ, Naine Raveli "Bolérosˮ, solistipartii MacMillani "Laulus maastˮ ja Dražeehaldjas Tšaikovski "Pähklipurejasˮ (kõik Rahvusooper Estonia)

Liisa Saaremäel
Ariel lavastuses "Tormˮ (VAT Teater), osatäitmine lavastuses "... ja Sõna sai lihaksˮ (EMTA Lavakunstikool), Dejanira lavastuses "Mirandolinaˮ (VAT Teater), osatäitmine lavastuses "Idioot FMˮ (EMTA Lavakunstikool), Neenu Moor ja Pille-Riin lavastuses "Ekke Moorˮ (Kuressaare Linnateater ja VAT Teater), Jane lavastuses "Veider orkesterˮ (Tallinna Linnateater), Maša ja Emake lavastuses "Uhkus ja eelarve" (Endla Teater), Celimene lavastuses "Misantroopˮ (Eesti Draamateater), Karin Luts lavastuses "Elagu, mis põletab!ˮ (Adamson-Ericu muuseum) ning Olga ja Karolina lavastuses "Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonikaˮ, Tüdruk lavastuses "Becket ehk Jumala auˮ, Tüdruk lavastuses "Mäedˮ, Kate lavastuses "Armunud Shakespeareˮ (kõik Eesti Draamateater)

 

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND
Žürii: Madli Pesti, Kristiina Garancis, Saale Kareda, Madis Kolk, Kerri Kotta, Evelin Lagle, Marie Pullerits

Muusikajuht Olari Elts, stsenaristid, lavastajad, kunstnikud Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo, animaatorid Heta Jäälinoja ja Aggie Pak-Yee Lee, live mix Maarja Pärsim, animatsiooni mix Alyona Movko
Lavastus "Pööriöö uni" (Teater NO99, ERSO, Eesti Kontsert): suurejooneline performatiivne, lavakunsti väljendusvahendeid uudselt ühendav, eksistentsiaalseid küsimusi esitav tervikteos

 

SALME REEGI NIMELINE AUHIND
Žürii: Eva-Liisa Linder, Anneli Saro, Kalju Orro, Enn Lillemets, Jaanus Vaiksoo

Marika Palm
Noortemuusikal "Moraal" (Ugala teater) – moraaliküsimuste kaasaegne lahkamine iroonia ja ürgse jõuga

 

RAHEL OLBREI NIMELINE AUHIND
Žürii: Tiiu Randviir, Ago Herkül, Kristiina Garancis, Age Oks, Rufina Noor

Enn Suve
Estonia teateri kauaaegne peaballettmeister, Tallinna Balletikooli pikaaegne direktor, pedagoog, balletiklassik ning Rahel Olbrei poolt alustatule uue hingamise andja

 

ALEKSANDER KURTNA NIMELINE AUHIND
Žürii: Triin Sinissaar, Anu Lamp, Monika Larini, Anu Saluäär, Katri Aaslav-Tepandi

Kalle Hein
Viljakas väärtdramaturgia vahendaja ning ladusa ja mahlaka keelega tõlkija, kes on eestindanud tekste inglise, saksa ja rootsi keelest. Aastatel 2015–2016 tulid tema tõlkes lavale Tom Stoppardi "Põhiküsimus”, Richard Beani "Üks mees, kaks bossi” ja Staffan Göthe "Veebruariöö”.

 

ANTS LAUTERI NIMELINE LAVASTAJAAUHIND
Žürii: Katariina Unt, Juhan Ulfsak, Garmen Tabor, Külliki Saldre, Üllar Saaremäe

Uku Uusberg
"Valgustajaˮ (Eesti Draamateater), "Üritusˮ (Teater Vanemuine), "Paplid tuulesˮ (Teater Vanemuine), "Kevadine Lutsˮ (Eesti Draamateater), "Karjäärˮ (Teater Vanemuine), "Kuni inglid sekkuvadˮ (Eesti Draamateater), "Katuseltˮ (Teater NO99), "Jõudˮ (R.A.A.A.M), "Pea vahetusˮ (Teater NO99), "Piduˮ (Võru Linnateater), "Kuidas kuningas kuu peale kippusˮ (Teater Vanemuine), "Head ööd, vendˮ (Eesti Draamateater), "Loomaaialugu (Pink)ˮ (VAT Teater) 

Lauri Lagle
"Paradiisˮ (Von Krahli Teater), "Muuseas: ma armastan sindˮ (koos Ene-Liis Semperiga, teater NO99), "Kolmapäevˮ (Teater NO99), "Suur õgimineˮ (Teater NO99), "(Untitled)ˮ (Teater NO99), "Kas ma olen nüüd elus?ˮ (Eesti Draamateater), "Sinul on meretäis hirmu” (Eesti Draamateater), "Portselansuits” (Eesti Draamateater)

 

EESTI NÄITLEJATE LIIDU AURAHA

Andres Tabun

 

REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND
Žürii: Laur Kaunissaare, Anu Lamp, Hedi-Liis Toome, Merle Karusoo, Liina Unt, Kalju Orro, Tanel Tomson

Luule Epner
Süstemaatilise lähemisega autor, kes lavastuse "Paradiis" näitel selgitab põhjalikult lahti Lauri Lagle kui lavastaja omailma ja esteetilise võttestiku

 

ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND
Žürii: Liis Aedmaa, Ene Paaver, Mihkel Seeder, Sven Karja

Andra Teede
Lavastuse "45 339 km² raba" tekst (Endla teater)

  

LAVASTUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND
Žürii: Anu Konze, Roland Leesment, Taivo Pahmann, Toivo Kaev, Marika Tint, Krista Tool, Enar Tarmo

Karmen Tellisaar
Endla teatri valgusmeister, kes on oma töös kirglik, kompromissitu ja usaldusväärne. Teeb tööd tulemuse, mitte enda näitamise või teistele meeldimise pärast. Teenindab märkimisväärset osa Endla lavastustest ning suudab ka väljasõitude kasinates oludes välja nuputada optimaalse lahenduse.

 

LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND
Žürii: Anu Konze, Roland Leesment, Taivo Pahmann, Toivo Kaev, Marika Tint, Krista Tool, Enar Tarmo

Malle Kaalep
Rahvusooper Estonia kostüümiosakonna värvikoja töötaja aastast 1993, oma valdkonna professionaal, kelle detailitäpne töö on kõrgelt hinnatud nii Eesti kui välismaiste kunstnike hulgas. Kvaliteedimärk Eesti teatrimaastikul.

 

HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND
Žürii: Anu Konze, Roland Leesment, Taivo Pahmann, Toivo Kaev, Marika Tint, Krista Tool, Enar Tarmo

Peeter Harjaks
Endla teatri bussijuht aastast 1964. Kolleegina vastutulelik, tähelepanelik, kannatlik ja usaldusväärne ning alati nõus nii sõna kui teoga aitama. Mees, kes suudab juhtida kõiki teatri sõidukeid ja hoida neid laitmatus korras ega kaota head tuju ka pikkades väljasõitudes.

Toimetaja: Kaspar ViilupSan HaniSan Hani
Kalana Saund toob paradiisi elektroonilist romantikat

Hiiumaal Kalana külas Paradiisirannas leiab juuli lõpus aset teine Kalana Saundi festival, mis toob kokku Eesti põnevamad elektroonikamuusikud ja DJ-d.

Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Kalle Kurg. Maastik

Hõberemmelgaga seotud sündmuste valguses avaldame Kalle Kure luuletuse "Maastik".

FILM
Kaamerad
ERR kuulutab välja konkursi uute portreefilmide tootmiseks

Eesti Rahvusringhääling koostöös Eesti Filmi Instituudi ja Eesti Kultuurkapitaliga kuulutab taas välja konkursi uute portreefilmide tootmiseks.

TEATER
"Mees, kes ei teinud mitte midagi”
Aare Toikka: keevitasin Heinsaare dramaatilised motiivid lavanarratiiviks

2. juulil esietendub NUKU teatris 65. hooaja viimane uuslavastus, muusikaline müsteerium "Mees, kes ei teinud mitte midagi" – maagilise realismi sugemetega lugu Mehis Heinsaare teoste ainetel. Lavastab Aare Toikka.

KIRJANDUS
Reidi tee projekti vaidlustajad on sidunud teele ette jäävate puude külge lindid
Toomas F. Aru. Kolige ära

Haabersti remmelga saaga jätkuks mõni luulerida vestemeister Toomas F. Arult.

KUNST
Tiina Sööt ja Dorothea Zeyringer
Arvustus. Tants siiruse ja naiivsuse vahel

SÖÖT/ZEYRINGER (Tiina Sööt ja Dorothea Zeyringer)
Näitus "On time" / "Õigeaegselt"
07.06.–03.07. Hobusepea galeriis

Arhitektuur
Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.
Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt jõudis Karusele

Mullu Tallinna toomkirikus alguse saanud Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt on jõudnud sellesse etappi, et on alanud tööd maakirikutes. Mõne nädala eest uuriti Martna kirikut ja nüüd on tähelepanu all Karuse kantsel ja altariskulptuurid. Lisaks toodi Karusele analüüsideks ka Lihula kirikust pärinevad Ackermanni puuskulptuurid.

Vilen KünnapuVilen Künnapu
Värskel näitusel näeb Vilen Künnapu tervendavalt mõjuvaid maale

30. juunil kell 19:00 avatakse Fahle galeriis Vilen Künnapu näitus "Loov energeetika".

MUUSIKA
Elis Vesik Prantsuse Raadio orkestrin ees.
Pariisis esitatakse Elis Vesiku teost "Fluchtpunkt"

Juuni lõpuni leiab Pariisis aset multidistsiplinaarne festival Manifeste 2017. Eestist valiti Manifestele osalema Helena Tulve ja Toivo Tulevi õpilane Elis Vesik, kes on kirjutanud peamiselt kammermuusikat. 

Arvamus
Puukaitsja remmelga otsas.Puukaitsja remmelga otsas.
Jürgen Rooste. Remmelgabluus

Kirjutet Vilniuses kodu-uudiseid lugedes.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.