Jaan Krossi mälestusmärk tuleb Tallinna Kullassepa tänavale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaan Kross
Jaan Kross Autor/allikas: ERR

Tallinna linnavalitsuse ajutine komisjon otsustas, et sobivaim asukoht kirjanik Kross mälestusmärgi jaoks on Kullassepa tänav Tallinna vanalinnas. Kas mälestusmärk tuleb tänava Raekoja platsi või kirjanike maja poolsesse otsa, selgub ideekonkursiga.

Komisjon valis mälestusmärgi asukohaks Kullassepa tänava, kuna Kullassepa tänava vahetus läheduses asuvas kirjanike majas asusid Krossi elu- ja tööruumid. Asukohta peab sobivaks ka Jaan Krossi perekond.

Kas mälestusmärk rajatakse tänava Raekoja platsi poolsesse otsa või Kullassepa ja Harju tänava nurka, komisjon otsustada ei suutnud.

Alternatiivsete asukohtadena kaaluti Suur-Patarei ja Väike-Patarei tänava nurgal asuvat mikroväljakut, Salme kultuurikeskuse lähiümbrust, rahvusraamatukogu kinnistut ning Tuvi parki.

Komisjoni otsuse kinnitas kolmapäeval Tallinna linnavalitsus. Mälestusmärgi kunstiline lahendus ning selle lõplik paiknemine selgitatakse välja avaliku ideekonkursiga, mis on suunatud skulptoritele ja arhitektidele. Võijta valib välja žürii.

Linnavalitsuse korraldusega kuuluvad žüriisse kirjandusteadlane Rein Veidemann, kirjanik Karl-Martin Sinijärv, kunstnik ja luuletaja Maarja Undusk, arhitektid Eve Komp ja Rein Murula ja skulptorid Jass Kaselaan ning Paulo Mänd. Žürii esimees on Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja Ignar Fjuk, aseesimees keskkonna- ja kommunaalameti juhataja Ain Valdmann.

Linnavalitsus otsustas juba mullu aprillis, et Krossi sajandaks sünniaastapäevaks 2020. aastal püstitatakse talle pealinna mälestusmärk. Asukoha leidmiseks ja kavandikonkursi läbiviimiseks moodustati ajutine komisjon.

Mitmekordse Nobeli kirjandusauhinna kandidaadi ja aastast 1998 Tallinna vapimärgi kavaleri Jaan Krossi sünnist möödub sada aastat 19. veebruaril 2020. aastal.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: