Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva tähistamine algab näitusega rahvusraamatukogus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaan Kross aastal 2006, kui ta valiti Aasta Eurooplaseks.
Jaan Kross aastal 2006, kui ta valiti Aasta Eurooplaseks. Autor/allikas: RAIGO PAJULA/PM/SCANPIX BALTICS

Rahvusraamatukogu avab neljapäeval, 16. jaanuaril Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva tähistamise avalöögina näituse "Maailma avastamine. Jaan Kross 100". Avamisel esinevad luulekavaga Vanalinna hariduskolleegiumi teatriklassi õpilased.

Näituse peatelje moodustab väljapanek Krossi teostest, mis on aegade jooksul ilmunud nii eesti kui ka võõrkeeltes, kokku üle 300 raamatu. Lisaks eksponeeritakse valikut Krossi luulekogude ja romaanide illustratsioonidest Eesti rahvusraamatukogu graafikakogust ning erakogudest. Fuajeegaleriis saab tutvuda fotodega Krossi perekonna ja rahvusraamatukogu arhiivist.  

Eraldi nn näituse näituses moodustab Eesti nahakunstnike liidu korraldatud köiteprojekt, mille alus on spetsiaalselt Jaan Krossi sünniaastapäevaks koostatud ja kunstnikele köitmiseks välja antud Jaan Krossi ja Ellen Niidu luulevalimik "Oi sina mu pesa" (koostaja Maarja Undusk). Eksponeeritud on 40 köiteinterpretatsiooni Eesti köitekunstnikelt. 

Näituse taustal kõlab 1970. aastal välja antud vinüülplaat, kus Jaan Kross ja Ellen Niit oma luulet esitavad, samuti katkendeid Eesti rahvusringhäälingu heliarhiivist. 

Näitus valmis Eesti rahvusraamatukogu, Eesti nahakunstnike liidu ja Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse koostöös.

Näitus jääb rahvusraamatukogu peanäitusesaalis ja fuajees avatuks 22. veebruarini.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: