Madis Kõivu sünniaastapäeva puhul saab kuulata tema võrukeelset loomingut

Madis Kõiv
Madis Kõiv Autor/allikas: Scanpix/Postimehe arhiiv

Võrukene Madis Kõiv oli füüsik, filosoof ja kirjanik, kes kirjutas palju ka võru keeles. Tema 90. sünniaastapäeva puhul saab Internetis kuulata tema võrukeelse loomingu katkendeid.

Kõivu 90. sünniaastapäeva tähistamiseks 5. detsembril pani Võru instituut veebilehele www.helüait.ee kuulamiseks katkendeid Kõivu võrukeelsest kirjandusloomingust. Need valisid välja ja lugesid sisse Evar Saar ja Urmas Kalla.

Tänapäevaste vahenditega kuulatavaks sai ka 1996. aastal helikasseti "Rohiline ruunakõnõ" jaoks näitleja Tarmo Männardi poolt sisse loetud Peetso Saamo monoloog näitemängust "Põud ja vihm Põlva kihelkonnan nelätõistkümnendämä aastaga suvõl".

Lavastaja Taago Tubin, kes ka ise Kõivu näidendeid lavastanud on, ütleb Uma Lehes Kõivu loomingu kohta nii: "Madissõ teksti omma jo nigu põhalda kao, esi maailmu ja salahuisi täüs. Lihtsä om sinnä är uppu, a ku su tuukrikell om õigõlõ hellü säet, sis võiva kogõmusõ olla väega inspiriirvä ja müstilidse. Madissõ maailmu man om kõgõ tähtsämb paik. Inemise paik-likkus om tähtsämb, ku timä ao-likkus ja inem-likkus."

Võru kirjanduse uurija Tiia Allas räägib samas lehes: "Kõiv om kirotanu, et kotussõ, kohe sa suurõst pääst tulõt, saat sa valli. A nuu kotussõ, kohe sa trehvät latsõpõlvõn, kotussõ, kon mängit, sääl omma kõik asja absoluutsõ katõgoorilidsusõga, sääl kotsin vältmäldä ja taa peräst ka igävedse."

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: