Eneken Laanes: Kross edastas laagrikogemusi kelmilikult

18. ja 19. veebruaril tähistas Eesti Kirjanike Liit kirjanik Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva rahvusvahelise konverentsiga "Köielkõndija. Jaan Kross 100". Ettekandega "Laager Jaan Krossi loomingus" esines kirjandusteadlane Eneken Laanes.

"Minu ettekande teema sündis tähelepanekust, et Kross oli teostes loobunud kirjeldamast lähemalt oma pikka laagri- ja asumiskogemust," sõnas Laanes ning selgitas, et viiteid laagrile leidub mitmetes romaanides, kuid üheski ei tõuse see toese keskmesse.

"Krossi laagrikujutuse põhijoonteks oli kelmiromaanilikkus, kurioosumid, ellujäämine ja moraalne üleolek," rääkis ta. "Kross tuleb oma laagrikogemuste juurde tagasi mälestusteraamatus "Kallid kaasteelised" 2013. aastal. Laagrit meenutab ta suuresti novellide toel ja kordab neidsamu seiku, temaatilise motiive, nii et mälestused laagrist olid Krossil fikseerunud."

"Kuigi Kross kirjeldab oma laagrikogemust kelmiliku toimetuleku ja moraalse riivamatuse kogemusena, kumab novellist "Vürst" läbi ka nõukogude vangilaagri tegelik maailm," selgitas kirjandusteadlane.

Kuulake ettekannet videost.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: