Järvamaa muusem kolib aasta pärast uude muuseum-tegevuskeskusesse

Foto: Olev Kenk/ERR

Järvamaa Muuseum jätab Paides Lembitu pargis asuva hoone maha ja kolib järgmise aasta suveks peatänava ääres valmivasse muuseum-tegevuskeskusesse. Kuigi ehitusleping sai allkirjad, on tellijal ehk ajakeskusel Wittenstein puudu ligi veerand miljonit eurot.

Ehitusleping allkirjastati Paide kunagise linnapea ja apteekri Oskar Brasche valvsa pilgu all. Vanalinna kaitsetsooni jäävad uue muuseumikompleksi hooned Tallinna tänav 9 ja 11 pole küll muinsuskaitse all, ent nõuavad ehitajalt erilist lähenemist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See ei ole küll restaureeritav hoone, see on rekonstrueeritav. Aga lähenemisvõtted ja mõttemaailm peab olema restaureerimisest lähtuvalt," selgitas peatöövõtja OÜ Haart Ehitus juhatuse liige Riho Metsla.

Kui vallitorn käsitleb Eesti ajalugu läbi huumori, siis tegevuskeskus elamuste ja tegevuste kaudu.

Näiteks saab külastada Brasche apteeki ja mekkida 200-aastase retsepti järgi valmistatud limonaadi. Kompleksi tulevad käsitöökojad ja 5D-kino. Aastas oodatakse Paidesse 19 000 uut külastajat.

Aga on ka muresid. Et hanke võitnud ehitaja alapakkumise tõttu välja vahetati, läheb objekt maksma ligi kaks miljonit eurot, mis on veerand miljonit enam kui tellijal praegu selleks raha on.

"Varasemad omaosaluse toetused, mis on ette nähtud selleks aastaks, on meil juba olemas. Siin mingeid takistusi ehitusel tulla ei saa," ütles SA Ajakeskus Wittenstein juhatus eliige Ants Hiiemaa.

"Me oleme esitanud rahandusministeeriumile lisataotluse, et saada see summa järgmise aasta eelarvesse. Riigieelarveseadusest üle me ei saa minna ja aasta ette lubadusi anda ka ei saa, kahjuks," sõnas kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Marju Reismaa.

Ühe lisaallikana nähakse praeguse muuseumimaja müügist laekuvat tulu. Ehitaja lubab Paide tegevuskeskuse üle anda järgmise aasta veebruaris, et see saaks uksed avada suvel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: