Kultuuriportaali koroonaleevendus | Ruti Murusalu dokfilm "Mees muinasjutust. Toomas Edur"

Kaadrid filmist
Kaadrid filmist "Mees muinasjutust. Toomas Edur". Autor/allikas: Erik Norkroos

Režissöör Ruti Murusalu, kes on varemgi avanud oma dokumentaalfilmides Eesti tantsu- ja balletikultuuri, tõi 2019. aastal vaatajate ette portreefilmi "Mees muinasjutust. Toomas Edur". Dokis saavad Eduri kõrval sõna ka mitmed tuntud Eesti tantsijad ning balletisõbrad.

Film ühest Eesti balletiteatri suurkujust ja rahvusvaheliselt tunnustatud esitantsijast ning tema kaaslastest algab Tom Merrifieldi koduses skulptuuriaias, kus teiste seas on kujutatud Toomas Edurit graatsilises tantsupoosis. Toomas Edur meenutab ema rolli tema teatriarmastuse tärkamises ning koos Age Oksaga pajatavad nad oma tutvumise ja armumise ning kokku jäämise ja loo. Esipaari Eestist lahkumise tõukejõudusid kirjeldab balletipedagoog Tiiu Randviir. Tantsukarjääri jooksul peamiselt Londonis resideerunud artistide lavatee ja omavaheliste suhete põimumise rada viib tõsise füüsilise traumani ja naasmiseni sünnimaale, kus Toomas Edur sai rahvusballetiteatri kunstiliseks juhiks.

Filmis saavad sõna ka Eesti Rahvusballeti esisolist Alena Škatula, tantsija ja pedagoog Paul Lewis, baleriin Deborah Macmillan, tantsija ja koreograaf Wayne Sleep, füsioterapeut Shirley Hancock, balletisõbrad leedi Diana Farnham ja suursaadiki Margus Laidre ning tantsukriitikud Clement Crisp, Stuart Sweeney ja Mike Dixon.

Produtsent Erik Norkroos, režissöör Ruti Murusalu, stsenarist Len Murusalu, operaatorid Erik Norkroos, Tauno Novek, Arvo Vilu, Kullar Viimne ja Madis Reimund, monteerija Erik Norkroos.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: