Rahvusraamatukogu lugejate ja laenutuste arv jätkas suurt kasvu ka aprillis

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Rahvusraamatukogu uuenenud 7. korrus Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Aprillikuuga registreeris ennast rahvusraamatukogu kasutajaks 1051 inimest, mis on 82 protsenti rohkem kui möödunud aasta samal ajal, ka laenutuste arv päevas oli üle 40 protsendi suurem kui tavaliselt – keskmiselt laenutasid lugejad tavalise 143 asemel päevas 206 raamatut.

Tavalisest märksa aktiivsem lugejaks registreerimine algas juba eriolukorra alguses – märtsis registreeris ennast rahvusraamatukogu lugejaks 66 protsenti rohkem inimesi kui mullu. 

Alates üle-eelmisest nädalast saab rahvusraamatukogust laenatud teoseid tellida ka Omniva pakiautomaatidesse üle kogu Eesti. Pilootprojekt laiendab nende inimeste juurdepääsu rahvusraamatukogu teostele, kes elavad kaugel või ei saa mingil põhjusel kohapeale laenutatud raamatutele järele tulla.  

Eelmisel nädalal käivitas raamatukogu ka personaalse videonõustamise, mis on mõeldud õppuritele, teadlastele ja teistele, kes soovivad professionaalset abi erialase info otsimisel. Varem pakkus raamatukogu personaalset infonõustamist vaid raamatukogus kohapeal. Samuti rakendas raamatukogu veebipõhise videoteeninduse, kus saab vastuseid igapäevastele küsimustele.

Rahvusraamatukogu on inimkontaktivaba laenutusteenust pakkunud seitse nädalat. Kontaktivabalt saab tellida raamatuid kahel viisil – e-kataloogi ESTER kaudu või võttes raamatukoguga otse ühendust e-maili või telefoni teel. Eriolukorra jooksul saab laenata ka neid lugemissaalides asuvaid raamatuid ja noote, mis e-kataloogis ESTER on staatusega "kohalkasutus".    

Tellitud raamatud saab lisaks postipakiteenusele ööpäevaringselt kätte ka peaukse kõrval asuvast elektroonilisest Raamatukapist. Samuti raamatukogu fuajeest tööpäevadel kell 12–17.

Rahvusraamatukogu digiraalarhiivi DIGAR-i kasutus on eriolukorra kestel kasvanud enam kui poole võrra. DIGAR-ist leiab nii raamatuid, kaarte, noote, fotosid, postkaarte, plakateid, illustratsioone kui ka audioraamatuid ja muusikafaile, samuti vanemaid ajakirju.

Rahvusraamatukogu pakub kriisiga seoses registreeritud lugejatele interneti kaudu juurdepääsu kuni 40 litsentsiandmebaasile erinevatest valdkondadest, millest osa on varem olnud Eesti tarbijale suletud. Populaarsed andmebaasid on näiteks rahvusvaheliste ajalehtede ja ajakirjade platvorm PressReader ning klassikalise muusika voogedastusteenus MediciTV.    

Need ja paljud muud andmebaasid on ligipääsetavad rahvusraamatukogu otsinguportaali ning e-kataloogi ESTER kaudu.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: