Suletud muusika: helilooja Erkki-Sven Tüüri pleilist Hiiumaal

EBU initsiatiivil moodustavad tuntud muusikud isolatsioonis nimekirju muusikast, mida nad ise kuulavad ja soovitavad kuulata ka teistel. See on alati eriline muusikarida. Erkki-Sven Tüür selgitas oma valiku tagamaid 8. mail Klassikaraadios.

Otsekui üleöö vaikisid ülemaailmse pandeemia puhkedes kontserdisaalid, vaikseks jäid tänavad ja tühjaks avalikud ruumid. Muusikad ja kuulajad varjusid oma kodudesse. Milline muusika kõlab suletud uste taga, milline muusika hakkab vastu helisema nende päevade tunnetes ja tähendustes.

Helilooja Erkki-Sven Tüüri muusikavalik ja mõtted neilt päevilt. "Ammu tuttavas muusikas kerkivad esile muusikalised seosed, millest enne polnud aimu."

...siis hõõgus Kõpu poolsaare üle kummuv taevavõlv, loojangujärgses kollakas kumas. Üksikute rästaste laul vaibus tasahilju ja Veenus oli süttinud hõreda säraga. Johann Sebastian Bachi sooloviiulisonaadi g-moll teine osa fuuga oleks mu mälus otsekui sellesama sära kaudu tasakesi helisema hakanud ja levinud üle kogu selle hõõguva hämaruse.

 • Johann Sebastian Bach – Viiulisonaat nr 1 g-moll BVW1001 II osa Fuga
  Esitab Christian Tetzlaff (Ondine)

...nagu oleks selles palas kõigi aegade üksildaste kitarri või kitarri sarnaste näppepillide sõrmitsejate parimatest hetkedest säilitatud ja destilleeritud puhas kuldne substants.

 • Rolf Lislevandi ansambel – Arpeggiata addio
  Tuginedes Giovanni Girolamo Kapsbergerile
  (ECM 1922)

...Victoria muusikaline omailm resoneerib vägagi selle kõigega, mis Rolf Lislevandi inspireerib.

 • Tomas Luis de Victoria – Motett "O Domine Jesu Christe"
  Esitab ansambel Stile Antico

...imelik, kui ma oleksin omal ajal kunagi In Spe'ga jätkanud, oleksin vist küllaltki suure tõenäosusega jõudnud võrdlemisi sarnaste postminimalistlike radade juurde.

 • Nik Bärtsch Ronin – Modul 32
  Albumilt "Stoa" (ECM)

Fookuse pidev nihkumine, mingite kvaasitonaalsete toetuspunktide tekkimine ja nende kadumine.
Leo Normet mängis meile seda plaati oma loengus Tallinna Konservatooriumis kaheksakümne esimesel aastal. Mäletan, et see muusika rabas mind oma eripäraga.

 • Per Nørgård – Iris
  Esitab Danish National Symphony Orchestra, dirigent Herbert Blomstedt (Caprice)

...on tegemist hoopis intensiivsema ja kuumema kõlatemperatuuriga mitmekordselt üle salvestatud elekter, kitarri, jõuline saund koos basskitarri ja trummidega laob mosaiiki suurematest blokkidest.

 • King Crimson – Red
  Robert Fripp
  Albumilt Red 1974

...intensiivsed ja pingestatud orkestripartituurid on küllusliku ja väga mitmekihilise orkestratsiooniga muusikalise materjali poolest aga väga kontinuitiivsed ja harmooniliselt väga peenelt sidustatud.

 • Magnus Lindberg – Arena
  Esitab Finnish RSO, dirigent Jukka-Pekka Saraste (Ondine)

...harmoonilis-meloodiline rütmiline komplekssus, mida värvib Hammond oreli, klaveri, Moog-süntesaatori, basskitarri ja löökpillikomplekti kõla spekter oli siis midagi täiesti uut ja on vähemalt minu meelest tänini värske ja kaasakiskuv.

 • Emerson, Lake & Palmer – Eruption / Stones of Years
  Keith Emerson, Greg Lake
  Albumilt "Tarkus"

...viimane teetähis mis mõneti viib meid tagasi alguse juurde ja ühtlasi paneb ehk küsima, millisest maailmast me söandame unistada ja mida me sealt loodame leida.

 • Ferenc Liszt – Sancta Dorothea
  Esitab Fredrik Ullen (BIS)

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: