Tartu Kunstimuuseumis avatakse naiste rollist Soome ühiskonnas rääkiv videoinstallatsioon

Martta Tuomaala
Martta Tuomaala "FinnCycling" Autor/allikas: Tartu Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseum kutsub kogema Marta Tuomaala videoinstallatsiooni "FinnCycling", mis loob galeriisse jalgratta-spinningu stiilis treeningklassi. Teos on osa laiemast projektist, mis uurib tööga seotud teemasid ning naiste rolli Soome ühiskonnas.

Näitus "FinnCycling-Soumi-Perkele!" toob Tartusse Helsingis elava kunstniku Martta Tuomaala videoinstallatsiooni, mis koosneb videost ja kahest treeningrattast, mida külastajad kasutada saavad. Tunnipikkune treeningvideo räägib Soome ühiskonna jaoks olulistest päevakajalistest, sotsiaalsetest ja keskkonnateemadest, mida esitatakse treeningsõnavara ja räpplaulude saatel. Irooniline ja absurdimaiguline video karikeerib Soome üleeelmise valitsuse otsuseid, mis sisimas tulevad tuttavad ette ka eestlastele.

"Tere tulemast minu 45-minutilisse tubasesse jalgrattatrenni, minu nimi on Martta. Tegemist on pideva kardiotreeninguga, kus pole pause, kuid pole ka intensiivseid spurte. Sul peaks olema piisavalt võhma, et rääkida või isegi kaasa laulda. Tee lihtsalt minu järgi ja saad selja higiseks. Programmi nimi on "FinnCycling-Soumi-Perkele!" Tahan, et oleks kohe selge, et ma pole mingi sportlane, nii et mul pole õrna aimugi, kas põletame rasvu või ajame lihtsalt lihased valusaks," tutvustas projekti kunstnik.

Martta Tuomaala (s. 1983) on Helsingis elav multidistsiplinaarne kunstnik. Tuomaala fookuses on erinevad filmikunsti vormid, videokunst ja installatsioon. Tema praktika hõlmab sotsiaalset kunsti ja aktivistlikku uurimust. Teostes korduvad teemad nagu tööliste igapäevaelu, indiviidide ja kogukondade kannatused ning võimu kuritarvitamine. Tuomaala on töötanud erinevatel madalapalgalistel töökohtadel ning see on inspireerinud teda looma projekte, mis rõhutavad tööliste õigusi.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: