Kristjan Järvi: Veljo Tormis pühendas oma elu sellele, et Eesti jääks

Foto: Klassikaraadio

Dirigent Kristjan Järvi esitles mõned nädalad tagasi enda esimest autoriplaati "Nordic Escapes", kus kuuleb muusikaliste žanripiiride kokkusulatamist – klassikalise muusika traditsioonide ühendamist uute lähenemisviisidega. "Suveduuri" saates tutvustas ta uut albumit, kõneles 15. augustil ERSOga Hirvepargis toimuvast kontsertist ning arutles Veljo Tormise tähtsuse üle Eesti kultuuris.

Üles kasvanud ja aastaid New Yorgis elanud Järvi tunnistas, et koroonakevad on tema jaoks olnud elu üks ilusamaid perioode, mil ta on saanud olla Eestis ning taas ühineda oma koduriigiga. Dirigent lisas, et veedab aega maal ning naudib sealset rahu. "Olen jõudnud hingelt koju," ütles ta.

Järvi rõhutas Eesti puhul selle kultuuri olulisust. "Kui ei oleks meie kultuuri, ei oleks ka riiki. Seda teadis Lydia Koidula, Jannsen, seda teadsid kõik need inimesed, kes alustasid Laulupidudega ja tegelesid esimese Pärnu Postimehega," kõneles ta ja kinnitas, et just seetõttu tegeleb ta ka ise muusika ja kultuuriga.

Albumi "Nordic Escape" nimetuses olev Nordic tähistab Järvi jaoks jõudu ja rahu. ""Nordic Escape" on mingi valgustuseni jõudmine, kuhu saabud pärast rasket ja pikka teekonda ning lõpuks mõistad, et tegelikult on kõik väga kerge ja ilus. Meil pole vaja nii palju rahmeldada – võtame üksteise kätest kinni ja läheme koos. See ongi see harmoonia, mida me püüame luua."

Kui üldiselt mängivad muusikud plaatidel pille, siis Kristjan Järvi mängib värskel albumil masinatega. "Mängin tegelikult nii masinatega kui pillidega. Elektrooniliste masinatega saavutatavad kõlad on erilised ja neid võib vajadusel ka live-kontserdil teha. Mina olen koroonakevadel palju aega veetnud arvuti ees ja muusikakirjutamisprogramm "Logic" on saanud minu parimaks sõbraks. Minu jaoks on see täielikult instrument," selgitas ta.

15. augustil toimub Hirvepargis ERSOga kontsert, mis on pühendatud Veljo Tormisele. "Kui ma noorem olin, siis ma ei saanud aru Tormise tähtsusest Eesti ajaloos ja kultuuris, kuid ühel hetkel mõistsin, et Eesti olemus on kujundatud selle mehe poolt. Ta pühendas oma elu sellele, et Eesti jääks igavesti siia," lausus ta.

Veljo Tormis näitas Järvi sõnul muusikutele, et loomingut peab tegema südamega ja ei pea tingimata vanade reeglite raames toimetama. "Tormis vabastas paljude inimeste mõttemaailma selles mõttes, et tema regilaulu vormistamine erinevates teostes on olnud muusikutele eeskujuks ja on julgustanud meil olla õiged enda taotlustes," kõneles Järvi ja lisas, et kui vanasti oli õige ja vale viis teha asju, siis tänapäeval on ainuke õige viis teha asju südamega.

Järvi tõdes, et Tormisest on lummatud kõik, kes teda kuulavad ning seda ka välismaal. "Kardan, et inimesed ei saa veel aru, kui tähtis on Veljo Tormis Eesti rahvusele."

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Suveduur"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: