Margus Allikmaa: tavaolukorras oleks 15 esietendust ühes kuus liiga palju

Foto: Kadri Põlendik

19. augustist kadus teatrites ja teistes kultuuri- ja meelelahutusastustes publikupiirang. Etendusasutuste liidu juhatuse liige ja Vene teatri tegevjuht Margus Allikmaa rääkis, et teatrid on praegu suures tööhoos ja tema arvestuse järgi peaks septembris esietenduma 15 lavastust. Tavaolukorras oleks see natuke liiga palju, aga ta usub, et publikut jagub kõigile esietendustele.

Allikmaa rääkis "Vikerhommikule", et teatritel on praegu pingeline aeg, sest kõik valmistavad ette uuslavastusi, kuna märtsis jäi kõik seisma. Märts on teatrikuu ja selle ajal pidi välja tulema mitmeid esietendusi. Ta märkis, et tema arvustuste järgi peaks septembris esietenduma vähemalt 15 lavastust.

"Aga võib-olla isegi rohkem. Teatrid on väga suures tööhoos." Allikmaa tunnistas, et tavaolukorras oleks 15 esietendust natuke liiga palju.

"Ilmselt oleks publiku leidmisega pisut keeruline. Aga elu on siiski näidanud juba praegu seda, et inimeste huvi teatrisse taas tulla on suur. Pärast seda, kui see müük paisu tagant valla pääses, on väga usinasti hakatud jälle pileteid ostma. Ootame, et jätkub kõigile uuslavastustele."

Praktikaid, kuidas tõkestada etendustel koroonaviiruse levikut, on erinevaid, märkis Allikmaa. "Näiteks Ugala teater, kui nad hakkasid paar nädalat tagasi oma väikses saalis mängima, mõõtsid ukse peal temperatuuri."

Linnateater aga laseb inimestel registreeruda ehk oma kontaktandmed vabatahtlikult maha jätta, lisas ta. "Nagu ma direktor Raivo Põldmaa jutust olen kuulnud, siis inimesed teevad seda suure rõõmuga ja ainult mõned väga üksikud ei jäta oma andmeid."

Allikmaa sõnul see suurt lisatööd teatritelt ei nõua, sest teatrid müüvad pileteid valdavalt läbi interneti ja seal enamik inimesi jätavad sellega oma kontaktandmed maha. Seega on tema sõnul rohkem kui pool tööd tehtud. Ainult Linnateatri töörida on kaheldamatult suurem, kuivõrd nad müüvad pileteid reeglina kassas.

"See on üldiselt hästi mõistlik, sest praegu on võetud kurss sellele, et COVID-19 viirusega võitlemiseks kasutatakse lokaalseid meetmeid ehk kui me teame, et saalis oli nakatunu, siis lokaliseerida seltskond, kellega ta kokku puutus ja need omakorda karantiini panna, mitte tekitada üldist karantiini," selgitas Allikmaa.

Ta sõnas, et registreerimise mõte on tema hästi põhjendatud ja otstarbekas ning ta usub, et enamus teatreid hakkab jätma toolide peale paberilehti, kuhu inimesed saavad oma kontaktandmed kirja panna tingimusel, et need kahe või kolme nädala jooksul hävitatakse.

Maskikandmist seejuures näiteks Vene teater publikult ei eelda. "Aga meil on väljas suured kirjad, et kui inimesed tunnevad end kehvasti või arvavad, et publiku hulgas võib olla viirusekandjaid, siis igal juhul kanda maski." Kohapeal on võimalik neid ka soetada. Samuti on tagatud täiendavad desinfitseerimise ja kätepesu võimalused, lisas ta.

Üks asi, mis ei ole aga Allikmaa sõnul lõpuni läbi ja ette mõeldav, on see, kuidas hajutada publiku etenduselt vaheajale minekut, vaheajalt taas saali tulekut ning inimesi puhvetijärjekorras. "Ilmselt peavad piletörid juhtima inimeste tähelepanu, et nad katsuks rohkem hajuda ja mitte kõik troppis liikuda."

Samuti on Allikmaa sõnul nad edastanud sõnumi, et kui inimene on silmnähtavalt haige, siis ta ei peaks etendusele tulema ja nad ostavad tema piletid tagasi või annavad võimaluse vahetada need mõne järgmise etenduse vastu.

"Tagasiostmise teema on kindlasti teema, mida ei ole võimalik lõpuni läbi mõelda, sest seda võidakse hakata kurjalt ära kasutama," tõdes ta.

"Me teame, et eriti Noorsooteater on väga suure surve all just talvehooajal, kus vanemad soovivad pileteid tagasi müüa, sest lapsed on haigeks jäänud. Aga neid tagasiostu pakkumisi on nii palju, et Noorsooteater peakski ainult sellega tegelema, et müüb ja siis järgmisel päeval ostab jälle tagasi."

See, kas koroonaviiruse võimaliku teise lainega kaasnevad ka ulatuslikud koondamised, Allikmaa ei oska öelda. "See sõltub sellest, mida aitab ka kultuuriministeerium teha, sest siiamaani on abi nii töötukassa kui ka kultuuriministeeriumi abi teatritele olnud väga korralik," lisas ta.

Toimetaja: Merit Maarits

Allikas: "Vikerhommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: