Digikultuuri kuu toob ETV2 ekraanile dokfilmid tehnoloogia ja inimese suhetest

September on ETV2s digikultuuri kuu, mis on osa digikultuuri teema-aastast. Teemakuu raames jõuavad viiel teisipäeva õhtul ETV2 ekraanile värsked dokfilmid, mis räägivad tehnoloogia ja inimese suhetest.

Digikultuuri teemakuul sukeldume sügavamalt sellesse, miks on tehnoloogia loodud, kuidas see muudab meie eluviisi ja elusid, miks paneb see meid käituma nii nagu me käitume ja mida see meie tulevikule tähendab. Filmidele eelneb ka sissejuhatus. Sissejuhatustes esinevad oma ala spetsialistid, kes avavad filmi teemat laiemalt.

1. september kell 21.30 – "Kuulsuse ahelad" (rež Liza Mandelup, 2019)

Lugu 16-aastasest sotsiaalmeediatähest Austyn Testerist, kes kasutab uusi videoblogimise võimalusi ja tiinekatest tüdrukute armeed, et saada uueks internetikompuks ja pääseda oma igavast elust Ameerika maakolkas. Ent kas siiralt maailma positiivsust tuua ihkav nägus noormees on haaranud liiga suure tüki? Kes kasutab keda ära ja kas digitaalne kuulsus võib edukalt rakenduda ka pärismaailmas? 2019. aastal Sundance'i filmifestivalil auhinnaga pärjatud dokumentaalfilm püüab sellele vastuse anda.

8. september kell 21.30 – "Tehisintellekt: armulood tulevikust" (rež Isabella Willinger, 2019)

Kui humanoidrobotid töötavad infolettides, kaubanduskeskustes ja kodudes, tuleb nendega paratamatult harjuda ning arvestada. Ent kui seksirobot Harmony armastab raamatuid ja oskab neid lõputult tsiteerida ning vanaema Sakuraile seltsi pakkuv robot Pepper osutub üpris kapriisseks, tekib eetilisi küsimusi, mil määral hakkab tehisintellekt inimeste elu ja suhteid muutma. Isa Willinger tõstatab küsimuse, mida on inimkonnal võita ja mida kaotada.

15. september kell 21.30 – "Mida Amazon meie kohta teab" (rež Matthew Hill, 2020)

Amazoni asutanud Jeff Bezos on maailma rikkaim tehnoloogiahiid. Dokumentaalfilm uurib Amazoni tõusu korporatiivse maailma tippu ja otsib vastust küsimusele, kas meie entusiasmil firma suhtes on ka tumedam pool. Amazoni endised kõrgemad tegevjuhid kirjeldavad obsessiivset andmekogumist, mis võimaldab firmal kujundada jaemüüki, töökohti ja tehnoloogiat. Mõlemal pool Atlandi ookeani on hakatud kahtlema Amazoni võimsuses ja otsitakse võimalusi, kuidas seda õõnestada. Mõned Amazoni tippjuhtide sõnul on firma kavatused on siirad.

22. september kell 21.30 – "Ma olen inimene" (rež Elena Gaby, Taryn Southern, 2019)

Haiglavoodisse aheldatud tetrapleegiahaige, pime pensionär ja Parkinsoni tõvega kunstnik – need on esimesed "küberorganismid", kelle puhul on teadlased rakendanud vaevuste leevendamiseks uusimat ajutehnoloogiat. Kuid kas sellel on ka laiemaid tähendusi inimeseks olemisele? Kui uued tervendamistehnoloogiad sekkuvad evolutsiooni ja võivad anda inimesele üliinimlikke võimeid, saab uue tähenduse ka igiammune küsimus: kes me oleme? Ja kas me oleme valmis?

29. september kell 21.30 – "Nähtamatud töötajad" (rež Sandrine Rigaud, 2020)

Eine, mis on vaid ühe kliki kaugusel, sõbrad, kes on kohe teisel pool ekraani, robotid, mis on inimese teenistuses ... Google, Facebook ja Uber on meie elu täielikult muutnud. Kuid imelise tehnoloogiamaailma taga peitub tegelikkus, mis pole kaugeltki nii hiilgav. Et oma rakendusi käigus hoida, on digihiidude palgal terve armee väikesed nähtamatuid käsi. Äravisatavaid, alamakstud, töölepingu ja sotsiaalkindlustuseta. Film uurib ka netikoristajate – nn sisumoderaatorite – töötingimusi.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: