ERM-is saab näha maailma suurimat Muhu sukkade näitust

Eesti Rahva Muuseumis saab tutvuda maailma suurima Muhu sukkade näitusega, kus on väljas 70 muuseumides leiduvat ajaloolist sukka, kuid selle näituse tarvis kooti ka 84 täiesti uut sukapaari.

Maailma suurimal Muhu sukkade näitusel kerkib vaatajate ette kaks lugu - üks sellest, kuidas sadakond Eesti naist võtsid vastu ilmvõimatu väljakutse kududa enda maitse ja ilumeelele järgi valmis paar Muhu sukki, teine osa näitusest jutustab aga loo Muhu naiste sukakudumise traditsioonist, mis sündis enam kui 100 aastat tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Muhu sukki võib pidada ka maailma kudumiskultuuri üheks kõige värvikamaks leheküljeks või tippteoseks. Need on tõesti kootud väga tihedalt, väga keeruliste mustritega, väga peenikeskest lõngast. See kõik võtab väga kaua aega," kirjeldas sukanäituse üks kuraatoritest Anu Pink.

Näitusekülastajale jagatakse kohapeal juhiseid ka Muhu suka kudumiseks, seda kunsti saab ka ise proovida.

84 näitusel näha olevat sukapaari valmisid aga internetiavarustes tegutseva Kudujate Koopiaklubi naiste kätetööna.

"Kuigi tegemist on Koopiaklubi kudujatega, on siiski sellest 84 uuest sukapaarist ainult neli koopiad ja needki peaaegu hävinud sukkade koopiad. Tegelikult on iga inimene kõiki neid vanu Muhu tavasid silmas pidades oma suka ise kokku pannud. Siin on igaühel oma lugu rääkida oma sukaga," rääkis Pink, kes on ka Kudujate Koopiaklubi eestvedaja.

Maailma suurimat Muhu sukkade kogu saab imetleda jaanuari lõpuni.

"See näitus on inimeste poolt väga hästi omaks võetud. Ja kui me siin saalis ringi vaatame, siis see ei ole üldse mingi ime, sest Muhu naiste kudumisoskuses ja värvimeeles ja mustrikeeles on lisaks ilule ja rõõmule ka hästi palju esinduslikkust ja väljapeetust," ütles ERM-i vanemkoguhoidja Kadri Vissel.

"Seda on märganud ka Eesti kultuuri esindajad välismaal, sest meile on tulnud selliseid vihjeid, et see näitus võiks kujuneda mingil hetkel ka rändnäituseks, mis tutvustaks Eesti kultuuri välismaal," lisas ta.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: