Kultuuriportaal soovitab: Kieslowski kolme värvi triloogia

Kolm värvi. Punane
Kolm värvi. Punane

ETV2 näitab kolmel reedel Poola filmilavastaja Krzysztof Kieslowski (1941-1996) Prantsuse lipu värvidest inspireeritud triloogiat, kuhu kuuluvad filmid on möödunud sajandi lõpukümnendi ühed mõjusamad linatööd, mis mõtestavad lahti Prantsuse revolutsiooni lipukirjaks olnud sõnad: vabadus, võrdsus ja vendlus.

Kõigile kolmele triloogia filmile on kirjutanud muusika Kieslowski kauane koostööpartner ja kahe Kuldgloobuse nominent Zbigniew Preisner ("Europa, Europa").

Triloogia esimene film "Kolm värvi. Sinine" jõuab ETV2 ekraanile 9. oktoobril kell 21.30. See on nukker teos prantslanna Juliest (Juliette Binoche), kes autoõnnetuse tagajärjel jääb ilma oma mehest ja tütrest. Julie püüab kustutada oma mineviku, et alustada uut elu vabana möödunud elu köidikust – leinast ja armastusest. Sooritades tasahilju enda vaimset enesetappu avastab aga noor naine, et tema elus on koht ka kaunil muusikal ja inimestel, kes temast hoolivad. Filmi pealkiri "Sinine" peaks sümboliseerima vabaduse mõistet. Linateos võitis 1993. aastal Veneetsia filmifestivalil parima filmi "Kuldlõvi" auhinna, filmi peaosaline Juliette Binoche pälvis samas parima naisosatäitjana Volpi Karika.

Järgmisena jõuab 16. oktoobril ETV2 ekraanile teine osa Krzysztof Kieslowski "Kolme värvi" triloogiast, mis kannab nime "Kolm värvi. Valge".

"Valge" on groteskse irooniaga esitatud kaasaegne lugu abielu purunemisest, mida Kieslowski kujutab talle omaselt siiski suure hoolivusega. Pariisis elav poolakast juuksur Karol (Zbigniew Zamachowski) elab raskelt üle lahutust oma pirtsakast prantslannast naisest Dominiqueist (Julie Delpy). Lahutuse ja naise armukadeduse tagajärjel kaotab mees praktiliselt oma maise vara ja peab kodumaale tagasi pöörduma. Poolas saab Karolist ruttu toonasele mentaliteedile omase töörabamisega rikas mees, mis annab talle võimaluse tagasi võita lahutatud naine. "Valget" saab pidada traagilise alatooniga komöödiaks, kus Kieslowski filosofeerib võrdsuse teemal, jõudes järeldusele, et võrdsust pole kellelegi vaja, aga lootus ja ime võimalus jääb. Filmi muusika kirjutas taaskord Zbigniew Preisner.

Linateos pälvis 1994. aasta Berliini filmifestivali Hõbekaru auhinna. Ühe oma tipprolli teeb andekas Poola näitleja Zbigniew Zamachowski, keda Eesti kinoekraanidel võis näha Andrzej Wajda filmis "Walesa. Rahva lootus".

Viimasena on ETV2 ekraanil režissööri Krzysztof Kieslowski Prantsuse lipu värvidest inspireeritud triloogia viimane film "Kolm värvi. Punane", mis võtab luubi alla vendluse ja armastuse mõisted.

Filmi peategelased on noor fotomodell Valentine (Irene Jacob), tema vastasmajas elav juuratudeng Auguste (Jean-Pierre Lorit) ja pensionil kohtunik Joseph (Jean-Louuis Trintignant), kes elab tagasitõmbunult omaette, kuid pole kaotanud huvi saada osa inimeste eraeludest.

Eriseadmete abil kuulab Joseph pealt naabrite telefonikõnesid, et inimesi paremini mõista. Kui modelli ja vana kohtuniku esimene kohtumine on pigev tõrjuv, muutub pikapeale nende kahe suhe sügavalt inimlikuks ning mehest saab naisele isalik nõuandja.

Skeptiku ja pessimistina tuntud Kieslowski tõdeb värvitriloogia finaalis, et armastus on kõige alus ning see võib hukule määratud maailma viimaks päästa. "Kolm värvi. Punane" on ETV2 ekraanil 23. oktoobril kell 21:30.

Kolmele Oscarile kandideerinud "Punane" jäi viimaseks filmiks ka Kieslowskile, kes suri 1996. aastal. Möödunud sajandi ühe tähtsama filmiautori kogu loomingu sõnum on meile: peame üksteist aitama ja toetama, või me hukkume.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: