Pildid: Rakvere teatri lavale jõuab Veiko Õunpuu lavastus "Tants"

{{1613135580000 | amCalendar}}
Foto: Kalev Lilleorg

Rakvere teatris esietendub 12. veebruaril Veiko Õunpuu kolmas teatrilavastus "Tants", mille aluseks on August Strindbergi "Surmatants".

Traditsiooniline abielu kahes vaatuses toob vaatajate ette hõbepulmadeni jõudnud keskealise paari ning esitab küsimuse, kas sõlmitud abieluliit õigustab rutiini lõhkumiseks julmade käikude kasutamist?

Teatri loomingulise juhi Peeter Raudsepa hinnangul vabastas August Strindberg naistegelased ohvrimeelse ja intuitiivselt positiivse algega kannatava poole koormast, et nad saaksid olla sama vastikud kui meestegelased. Lavastuses "Tants" kasvavad mehe ja naise kujutlusmängud ettearvamatutes suundades ning muutuvad kolmanda osapoole saabudes halastamatuks kodusõjaks.

Veiko Õunpuu sõnul on see pidevalt aset leidev tants suhetes ja elus. "Surmatantsu" tekstis peab ta huvitavaimaks tegelaste psühholoogilist eripära. "Nad on volatiivsed, seinast seina ja teadvustamatud, väga sageli nende mõte hüppab ning nad peidavad pidevalt iseenda eest mingeid sõnumeid, käitumise ja kõnelemise motiive," selgitas ta.

"Tants" ongi psühholoogiline draama hõbepulmadeks valmistuva paari elutantsust, mis on jätnud kõikjale nähtavaid jälgi. "Eks selline väga pikaajaline tantsimine, kus tantsust teinekord kergus ära kaob ning vahepeal tuleb naist ka mööda elu teerulliga taga ajada. Eks ole. Siis ikka jäävad jäljed. Jäljed jäävad igal juhul. Võibolla nad pole teinud siis sanitaarremonti nii kiiresti, aga võibolla tahtsid nad jälgi säilitada," suurtükiväekapten Edgarit mängiv Toomas Suuman.

Rohkem filmilavastajana tuntud Veiko Õunpuu tõlgendus Eesti lavadelgi palju mängitud (esimest korda 1914. aastal Vanemuises Karl Menningu lavastatuna) "Surmatantsust" tegi August Strindbergi loo näitlejatele väga haaravaks.

 "Me kõik avastasime selle vana tuntud Strindbergi näidendi mõnes mõttes uuest küljest kõige enam just tänu Veikole. Teistmoodi, kui seda teatri- või draamaklassikas on muidu harjumuspäeraseks võetud," ütles Tiina Mälberg, kes mängib Edgari naist, endist näitlejat.

"Ma avastasin enda jaoks Strindbergi näidendi, mida ma olin küll enne lugenud, aga mis oli mu jaoks kõrvale jäänud. Nüüd ma pean seda väga võimsaks, väga hästi kirjutatud tekstiks ja selle on suuresti põhjustanud Veiko Õunpuu. Ma poleks muidu seda teksti selle pilguga vaatama hakanud," lisas Suuman.

Peretuttav Kurti rollis on Tarvo Sõmer.

Kostüümikunstnik on Jaanus Vahtra, valguskujundaja Märt Sell, tõlkija Arnold Ravel.

 

 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: