Voronja galerii kaheksandal suvehooajal kohtuvad näituseruumis kunst, teadus ja ulme

Kuraatorid Kaija Põhako-Esko ja Tõnu Esko Kalju Kivi teose „Ikooniline endel“ kõrval
Kuraatorid Kaija Põhako-Esko ja Tõnu Esko Kalju Kivi teose „Ikooniline endel“ kõrval Autor/allikas: Ruudu Rahumaru

Pühapäeval, 30. mail avas Voronja galerii virtuaalselt kaheksanda suvehooaja. Teadlastepaari Kaija Põhako-Esko ja Tõnu Esko kureeritud näitust "Kolmainsus: Kunst. Teadus. Ulme." saab Peipsiveerel külastada 3. juunist kuni 29. augustini.

Näituse eesmärk on kunsti kaudu kombata tänapäeva teaduse tehnilisi ja eetilisi piire. Käsitletavad valdkonnad võib tinglikult jagada kaheks: sisekosmos, mis hõlmab inimese sees toimuvat, ning väliskosmos ehk kõik, mis jääb väljapoole. Näitus on üles ehitatud kui rännak läbi mõlema sfääri.

"Kunstinäituse kureerimine olnud üks meie unistusi ja kui juba kureerida, siis teha selline näitus, mida isegi hea meelega külastaks," ütlesid kuraatorid Kaija Põhako-Esko ja Tõnu Esko justkui ühest suust ning lisasid, et näitus tuli täpselt selline nagu ette kujutatud ja paremgi veel.

Põhako-Esko leidis, et kõige põnevam oli näha, kuidas välja valitud teosed päriselt koos mõjuvad, Esko hindas aga protsessi kõige huvitavamaks osaks kohtumisi kunstnike ja ulmekirjanikega.

Suvenäituse üks osa on raamatukogu valitud ulmekirjandusteostega. Lisaks on näitusel esindatud kuraatorite teadustööalased installatsioonid ja videod. Saunamajas saab näha valikut Eesti Teadusfotode konkursilt aastatest 2011–2019.

Virtuaalset avamist saab jälgida galerii Facebooki lehel, kus on võimalik koos kuraatoritega läbida virtuaalne näitusetuur ning jälgida Jaan Pehki muusikalist etteastet, mis on loodud näituse konteksti silmas pidades.

"Rõõm on Voronja galerii värskel näitusel esmaesitleda uut ja hariva sisuga muusikapala "Elu keel", mis seikleb põgusalt geeniteadlase, professor Tõnu Esko "mehe geeni" lõputute ridade-radade algusmillimeetril," andis Jaan Pehk aimu kontserdi repertuaarist.

Näitusel osalevad Alar Tuul, Estookin, Siiri Jüris, Eike Eplik, Elo-Mai Mägi, Grisli ja Danel Kahar, Regina Mareta Soonsein, Edgar Tedresaar, Markus Kasemaa, Kalju Kivi ja Leonhard Lapin. Kunstnikuna teeb näitusel debüüdi ka kuraator Tõnu Esko. Graafilise kujunduse teostas Jaanus Kaasik, näituse kujundas Kaili Kask. Teosed valgustas välja Taavi Toom.

"Kolmainsus: Kunst. Teadus. Ulme." on avatud 2. juunist kuni 30. augustini, kolmapäevast pühapäevani, kell 12–18.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: