Noore kunstniku preemia pälvis Karolin Poska, nooreks tarbekunstnikuks valiti Amie Nga Man Chan

Karolin Poska ja Amie Nga Man Chan
Karolin Poska ja Amie Nga Man Chan Autor/allikas: Solveig Jahnke

Tänavuse Noore kunstniku preemia võitis EKA kaasaegse kunsti eriala üliõpilane Karolin Poska oma tööga "Piirangute kiuste või koostöös piirangutega?", noore tarbekunstniku preemiaga tunnustati disaini ja rakenduskunsti õppekava keraamika eriala üliõpilast Amie Nga Man Chani videoinstallatsiooni "Hägusus" eest.

Karolin Poska teos "Piirangute kiuste või koostöös piirangutega?" oli monoetendus Alexela kontserdimaja saalis. Žürii hinnangul oli tegemist väga isikliku ja jõulise performance-etendusega, kus teineteisest eemal viibiva vaataja ja etendaja vahel tekib hingepuudutav ja olemise hetke jõustav diskussioon. Tema magistritöö juhendaja oli Ene-Liis Semper. 

Karolin Poska selgitas, et otsis etendajana viise, kuidas saavutada osalejaga isiklikku kontakti pandeemia-aegsete piirangutega koostööd tehes. "Vaatlen teatrit kui hetkeliselt mahajäetud avaliku ruumi osa ja analüüsin selle ruumi kasutamise muutunud potentsiaali," mainis ta.

Noortest kunstnikest pälvisid äramärkimise veel Katrin Enni, Silvia Sosaar, King Wai Cheung (Hong Kong) ja Denisa Stefanigova (Tšehhi).

Noore tarbekunstniku laureaadi Amie Nga Man Chani performance'i asukohaks on Eesti-Venemaa piirilinn Narva. Töö tegeleb immigratsiooni, juurtetuse, piiri ja geopoliitiliste aspektide uurimisega. Magistritöö juhendajad olid Ingrid Allik ja Evelin Saul."Selle käigus püüan üle saada vaimsest rahutusest ja füüsilisest ebakindlusest, väljendan teatud vastasseisu ja otsin tasakaaluseisundit ning üldist koordineeritust," sõnas Nga Man Chan.

Žürii hinnangul võttis Nga Man Chan ette mahuka teekonna, uurides savi performatiivsust ja põimides seejuures traditsioonilisi töövõtteid kaasaegse kunsti väljendusvahenditega. Nende sõnul puuduutab Hong Kongist pärit kunstnik oma loomingus suhteid ja küsimusi geopoliitikast, kuuluvusest, käelistest oskustest ja materjali kasutusest.

Komisjon tõi eraldi esile Ingrid Helena Pajo ja Ismini Pachi lõputööd tekstiilidisaini ning ehte- ja sepakunsti erialadelt. 

Nii noore kunstniku kui ka Noore tarbekunstniku MA taseme preemia kuulutati välja TASE peanäituse avamisel 28. mail. Preemiate suuruseks on 1500€.

Noore kunstniku preemia MA taseme laureaat valitakse kaasaegse kunsti eriala lõpetajate seast ning BA taseme laureaat fotograafia, installatsiooni ja skulptuuri, maali ning graafika eriala lõpetajate seast. MA taseme preemiaga kaasneb näituse võimalus Draakoni või Hobusepea galeriis. Tänavuse žürii koosseisu kuuluvad Kirke Kangro, Elin Kard, Triin Kerge, Taavi Talve ja Sten Eltermaa.

Noore tarbekunstniku preemia laureaadid valitakse ehte- ja sepakunsti, keraamika, klaasi, moedisaini, nahakunsti, aksessuaari- ja köitedisaini ja tekstiili erialade lõpetajate seast. MA taseme preemiaga kaasneb näitus HOP galeriis. Žüriis osalesid Triin Amur, Rene Haljasmäe, Juss Heinsalu, Lylian Meister, Ruth Melioranski ja Maria Valdma.

Bakalaureusetaseme preemiad kuulutatakse välja lõpuaktusel, 18. juunil.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: