Selgus ERM-i näituseidee võitja

Kaasaja kuningannadelt kiiged ja küünlalühtrid.
Kaasaja kuningannadelt kiiged ja küünlalühtrid. Autor/allikas: Erakogu

Suvel toimus Eesti Rahva Muuseumi konkurss "Oma näitus 2021", kuhu muuseum ootas inimeste argielu, igapäevaseid tegemisi ning olulisi teemasid kajastavaid näituseideid. Konkursile laekus kaheksa ideed, mille hulgast selgus võitja avaliku hääletuse tulemusena.

"Oma näitus" konkursi näol on tegemist näituseideede konkursiga, mis on mõeldud neile eraisikutele, kodanikuühendustele või organisatsioonidele, kes ei tegele iga päev muuseumitöö või näituste kureerimisega. Võitjad saavad oma idee ellu viia.

Hääletamisel osales 980 inimest ning konkursi võitjaks osutus näituseidee pealkirjaga "Kaasaja kuningannadelt: kiiged ja küünlalühtrid".

Näituse sisu on naiste valmistatud puitesemed, mis saavad olla väga kuninglikud oma teostuse poolest. Traditsiooniliselt ei ole naised puutööga tegelenud, aga tänapäeva naised on hakkajad ja osavad ka selles valdkonnas. Autorid soovivad näidata puidust esemeid, mille on valmistanud puutööd nautivad naised. Meistritena esinevad disainer, kutseõpetaja, väikeettevõtja, koduperenaine, raamatupidaja, ajakirjanik, muusik ja võimlemistreener.

Näituse kuraatorid Epp Klimenko ja Heidi Solo toovad välja, et kõigis potentsiaalsetes osalejates on teema valik tekitanud erinevaid fantaasiapuhanguid ja suurt soovi projektis kaasa lüüa. Näituse tarvis luuakse puidust esemed, mida just igas majapidamises ei leidu ning mis väljanägemiselt on väga eriilmelised, väljendamaks naiste graatsiat, ilumeelt ja iseloomu.

"Sellel aastal oli esikolmiku vahel eriti tihe rebimine, aga hea meel on kindlasti selle üle, et kõigi välja pakutud näituse projektide jaoks jagus hääli ja poolehoidjaid. Omamoodi südamlik oli tunda naiste jõudu ja aktiivsust oma kogukondades elevuse tekitamisel ja toetuse leidmisel. Teemavalikuid oli sel aastal nagu ikka – omaloomingule sekka ka retrospektiivseid ja nostalgilisi teemasid. Sellel aastal lisandus ka globaalsem mõõde," sõnas Eesti Rahva Muuseumi näituste juht Kristjan Raba.

Konkursi võidunäitus avatakse Eesti Rahva Muuseumi osalussaalis 2022. aasta sügisel.

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: