Eesti esitab võõrkeelse filmi Oscarile Peeter Simmi mängufilmi "Vee peal"

"Vee peal" Autor/allikas: Kaader filmist

Eesti Filmi Instituudi kokku kutsutud komisjon otsustas napi hääleenamusega saata Ameerika filmikunsti ja -teaduste akadeemia parima rahvusvahelise mängufilmi (endise nimega võõrkeelse filmi) kategoorias kandideerima Peeter Simmi lavastatud draama "Vee peal".

"Valikuprotsessi iseloomustas kindlasti häälte jagunemine erinevate filmide vahel ja valik saabus napi enamusega," ütles EFI juht Edith Sepp, kelle vedamisel valis sõltumatu komisjon võitja seitsme kandidaadi seast. "Komisjoni valik näitab, et "oma eesti lood" on täna äärmiselt olulised."

Komisjoni hinnangul õnnestus Simmil anda hästi edasi emotsionaalne üleskasvamise lugu ning ta tunneb inimlikku soojust oma tegelaste vastu, vaatamata karmile ümbritsevale keskkonnale. Lisaväärtusena jäi komisjonile silma tõetruu ajastutunnetuse saavutamine.

"Karakterid on tõelised ja mõjuvad loomulikuna, sealjuures on näitlejate töö kaasahaarav ja nauditav," märkis Sepp.

"Parima võrukeelse filmi Oscar on meie," ütles Simm talle omasel muhedal viisil.

"On õnn, kui kokku saab hea lugu ja sellega hästi kokku kõlksuv loominguline meeskond," sõnas filmi produtsent Marju Lepp. "Loodame, et meie karuselt helge ja armastusega tehtud film läheb Ameerika filmiakadeemia liikmetele korda."

Filmilugu leiab aset 1980. aastate alguse Eesti NSV-s Võrumaa looduskauni Tamula järve ääres. Peategelane Andres (Rasmus Ermel) on pärast isa Venemaale kadumist ja ema Rootsi põgenemist jäänud kohati järskude vanavanemate kasvatada. Teismelisele Andresele meeldib kalal käia ning teeb ta seda koos veidi vilus kasvanud täisealise sõbra Kollaga (Aarne Soro), keda ta peab "kõige targemaks lollipaberitega meheks". 

"Simm on Ruitlase algupärasest tekstist suutnud luua elulise ja värskena mõjuva pildikese minevikust, samas hoidudes liigsesse nõukogude aja nostalgiasse laskumast ning elu hammasrataste vahele jäänud inimeste suhtes kallutatud hoiakut võtmast," märkis komisjon.

Filmivabrikus toodetud linateos on Simmi 12. mängufilm, mida peetakse ka lavastaja karjääri üheks tipphetkeks. "Peeter Simmi film vääriks suuremat tähelepanu, lisaks oleks huvitav näha, millist tagasisidet saab film rahvusvahelisel turul," ütles Sepp.

Lisaks Sepale kuulusid komisjoni ERR-i kultuuriportaali vastutav toimetaja Kaspar Viilup, valdavalt Suurbritannias resideeruv filmikunstnik Elo Soode, operaator Ivar Taim, endine levitaja ja kultuuriministeeriumi audiovisuaalnõunik Siim Rohtla, filmikriitik ja PÖFF-i juht Tiina Lokk, ja filmilavastaja Moonika Siimets.

"Vee peal" esilinastus PÖFF-i põhivõistlusprogrammis 2020. aasta novembris.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: