Lühikese jala väravatornis saab kuulata loengut spiritismist Eestis

Eesti Metapsüühilise Seltsi liikmed 1930. aastatel.
Eesti Metapsüühilise Seltsi liikmed 1930. aastatel. Autor/allikas: Tallinna Linnamuuseumi fotokogu tlm_f9863

Neljapäeval, 4. novembril kell 18 toimub Lühikese jala väravatornis hingedeaja loeng "Spiritism ja selle harrastajad Eestis 1918 – 1940".

Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi Lühikese jala väravatorni näitus "Metapsüühiline Tallinn" tutvustab sõjaeelses Eesti Vabariigis toimunud parapsühholoogilisi uuringuid ning nende uuringute entusiastlikke läbiviijaid.

Kahte suuremasse ühendusse, Eesti Metapsüühilisse Seltsi ja Psüühiliste Uuringute Ühingusse koondunud tegelesid ka spiritismiga ehk katsetega suhelda lahkunute vaimudega.

Loeng annab ülevaate nüüdisaegse spiritismi ajaloost, mis ulatub tagasi 19. sajandi keskpaiga USA-sse. Tutvustatakse Euroopa spiritismi suurkuju Allan Kardeci (1804–1869) tegevust ning lähemalt ka spiritismi harrastajaid Eestis. Juttu tuleb oma viimased eluaastad Eesti veetnud vene tuntud meediumist ja spiritistlikust kirjanikust Vera Krõžanovskaja- Rochesterist (1861–1924), Tallinnas spiritistlikke ringe organiseerinud kunstnikust Helmi Reisest (1898–1971), Kuressaare meedium-kirjanikust Ernst Heinrichsenist (1871–1947) ja mitmest teisest.

Lühikese jala väravatorn on üks Tallinna tuntumaid kummitustorne, kus pärimuse kohaselt ilmutab end ühe vaevatud munga vaim.

Loengul tutvustatakse ka religiooniuuringute alast artiklikogumikku "Mitut usku Eesti V" (Tartu Ülikooli kirjastus, 2021), mis on pühendatud esoteerikahuvile Eestis minevikus ning tänapäeval. Lektor on näituse "Metapsüühiline Tallinn" kuraator Toomas Abiline. Loengule saab registreeruda SIIN.

Laupäeval, 13. novembril kell 16.00 toimub kuraatorituur näitusel "Metapsüühiline Tallinn". Toomas Abiline tutvustab lähemalt näitust ja sellega seotud uurimusi. Kuraatorituurile saab registreeruda SIIN.

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: