ERM-is avatakse Miljard Kilgi maalide näitus

Miljard Kilgi töö “Werneris”
Miljard Kilgi töö “Werneris” Autor/allikas: Pressimaterjal

Reedel, 26. novembril avatakse Eesti Rahva Muuseumi galeriis Miljard Kilgi maalide näitus. Tegemist on ülevaatenäitusega, kus on esindatud kunstniku kogu loominguperioodid.

Miljard Kilk sai kunstihariduse Tartu Kunstikoolis naha kunstilise kujundajana. Juba enne kunstikooli lõpetamist (1976) käis ta aga Tartu Ülikooli kunstikabinetis, mida juhtis Andrus Kasemaa ja kus tekkis samal perioodil Tartu hüperrealism. Tänaseks on Miljard Kilgist ja Ilmar Kruusamäest saanud selle tuntumad klassikud.

Hüperrealistlikke pilte maaliti mustvalge foto või värvilise slaidi järgi. Kilgi maalid olid lõbusad, irriteerivad ja täis varjatud tähendusi. Põhiliselt on kunstnik kujutanud tolle aja igapäevaelu, oma lähedaste ja sõprade toimetamisi. Ta on teinud seda realistlikult, suureformaadiliselt ning värvikirevalt vastukaaluks tavaelu hallusele.

Hiljem sai Miljard Kilgist Priit Pärna multifilmide värvikunstnik ja ta kuulus Tallinnfilmi sürrealistide nime all tegutsenud peamiselt filmikunstnike rühmitusse. Oma loomingus on ta liikunud slaidimaalist peaaegu abstraktse kujutluslaadini ning täna maalib ta barokselt detailirohkeid fantaasiapilte.

Näituse kuraator Reet Mark toob esile asjaolu, et Miljard Kilk pole oma töödega Tartus sage külaline. "Viimati sai Tartus kunstniku töid näha pea veerand sajandit tagasi, 1996. aastal. Seega on tartlastel ülimalt põnev näha klassiku kujunemisteekonda suurel ülevaatenäitusel," sõnas Mark.

Näitusega haakub B-fuajees samal ajal üleval olev Tartu Kunstikooli juubelinäitus, kus eksponeeritakse 1960-80. aastatel kunstikoolis õppinud ja õpetanud tippkunstnike töid.

Näituse on kujundanud Emma Eensalu.

Näitus "Miljard Kilk" on avatud ERMis kuni 2022. aasta maikuuni.

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: